Fotoğrafta Akar’ın yanındaki kişi Kılıçdaroğlu’na saldıran Sarıgün değil

İDDİA: Fotoğrafta Hulusi Akar’ın yanında oturan kişi Kemal Kılıçdaroğlu’na yumruk atan saldırgan.

YANLIŞ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 21 Nisan Pazar günü, Ankara’nın Çubuk ilçesinde gerçekleşen şehit cenazesinde saldırıya uğramasının ardından, sosyal medyada paylaşılan fotoğrafın Kılıçdaroğlu’na yumruk atan kişinin, saldırıdan önce Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile yan yana oturduğunu gösterdiği iddia edildi.

Facebook’ta dolaşıma giren görsel 17 bin kez paylaşıldı. Twitter’da da paylaşılan fotoğrafta Bakan Akar’ın yanında oturan kişinin, Kılıçdaroğlu’na saldıran Osman Sarıgün olduğu iddia edildi.

Ancak iddia doğru değil. Milliyet’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şehidin ailesine başsağlığı dileklerini ilettiği telefon görüşmesine dair haberinde de kullanılan görselde Bakan Akar’ın yanında oturan kişi saldırgan Osman Sarıgün değil, şehit Yener Kırıkcı’nın babası Mustafa Kırıkcı. 21 Nisan günü çekilmiş başka fotoğraflara bakarak iddia konusu fotoğraftaki kişinin Mustafa Kırıkcı olduğunu doğrulamak mümkün.

Akar’ın yanındaki kişi saldırgan Osman Sarıgün değil

T.C. Milli Savunma Bakanlığı resmi internet sayfasında da taziye ziyaretine ilişkin bir açıklamaya, ziyaret anından fotoğraflarla birlikte yer verildi. Bu karelerden birinde Bakan Akar ile Yener Kırıkcı’nın babası Mustafa Kırıkcı’yı yan yana görmek mümkün.

İddia konusu fotoğraf Bakanlığın resmi sayfasında yayınlanan fotoğraflarla aynı yerde, farklı açıdan çekilmiş.

Fotoğraflarda, Mustafa Kırıkcı’nın yakasındaki “babası” ifadesi de dikkat çekiyor.

Saldırgan Osman Sarıgün gözaltına alındı

Birgün ve Güneş gibi birçok haber sitesinin 22 Nisan 2019 tarihli haberine göre, saldırgan Osman Sarıgün gözaltına alındı.

Sonuç olarak fotoğrafta Akar’ın yanında oturan kişi iddia edildiği gibi saldırgan Sarıgün değil, hayatını kaybeden Yener Kırıkcı’nın babası Mustafa Kırıkcı. Mustafa Kırıkcı’nın Hulusi Akar’la olan fotoğrafı hatalı ilişkilendirilerek saldırgan olduğu iddiasıyla paylaşılmış.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

BirGün, Kılıçdaroğlu’na saldıran Osman Sarıgün tutuklandı

Güneş, Kılıçdaroğlu’na yumruk atan Osman Sarıgün gözaltına alındı

Milliyet, Cumhurbaşkanı Erdoğan şehit ailesine taziyelerini iletti

T.C. Milli Savunma Bakanlığı resmi internet sayfası, Bakan Akar ve Komutanlar Şehidimizin Ailesine Taziye Ziyaretinde Bulundu