Fotoğrafta arkası dönük eli belindeki askerin İsmet İnönü olduğu iddiası

İDDİA / Fotoğraf: İsmet İnönü’nün üniformalı fotoğrafı.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafta, ellerini beline koyarak kameraya poz veren asker üniformalı kişinin İsmet İnönü olduğu iddia edildi. Vine Politik isimli Facebook sayfasında paylaşılan fotoğraf 2 bine yakın beğeni aldı.

Ancak fotoğrafın İsmet İnönü’yü gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraftaki kişi son Alman İmparatoru ve Prusya Kralı II. Wilhelm’in oğlu Prens Joachim.

1917’de Letonya’da çekildi

Fotoğrafın II. Wilhelm’in 1. Dünya Savaşı sırasında Letonya’nın Jelgava (Almanca Mitau) şehrine yapmış olduğu ziyaret sırasında çekilmiş olduğu anlaşılıyor. Ayrıca fotoğraftaki askerlerin Almanya ve Prusya ordularının 19. ve 20. yüzyıllarda kullandığı Pickelhaube isimli ucu mızraklı miğfer giydiği, bu miğferleri Türk askerlerinin 1. Dünya Savaşı’nda giydiği üniformalarda kullanılmadığını görmek mümkün.

Farklı kaynaklarda fotoğrafın Mustafa Kemal Atatürk’ü ya da II. Wilhelm’i gösterdiği iddia edilse de 30-31 Temmuz 1917’de gerçekleşen ziyaret sırasında çekilen diğer fotoğraflarla karşılaştırıldığında fotoğraftaki kişinin, II. Wilhelm’in oğlu Prens Joachim olduğu görülebilir.

Fotoğraftaki kişiler;

  1. a) Kayser Wilhelm II
  2. b) General von Gutier
  3. c) Prusya Prensi Joachim

Letonya Ulusal Kütüphanesi’ni dijitalleştiren ve Letonya kültürüne ve tarihine ilişkin fotoğraf ve bilgilerin derlendiği Zudusī Latvia isimli sitede yer alan fotoğraflarda Prens Joachim’in işaretlendiğini görmek mümkün.

Bu fotoğraflarda Prens’in II. Wilhelm’i karşılamak üzere Jelgava’da bulunduğu da belirtiliyor.

II. Wilhelm’in Jelgava ziyareti sırasında çekilen fotoğraflarla karşılaştırıldığında, fotoğraflardaki üniforma ve kalpak şekillerinin aynı olduğunu, fotoğraftaki kişinin II. Wilhelm’in oğlu Prens Joachim olduğunu söylemek mümkün.

New York Times’ın 1920 tarihli haberine göre Prens Joachim, eşinden boşandıktan sonra, 29 yaşında intihar etti.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.