Fotoğrafta Ekrem İmamoğlu’na Yahudi hizmet tacı hediye edilmiyor

İDDİA: Fotoğraf İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na Yahudi hizmet tacı hediye edildiğini gösteriyor. 

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın Ekrem İmamoğlu’na Yahudi hizmet tacı hediye edildiğini gösterdiği iddia edildi. 

Ancak iddia doğru değil. Fotoğraf montajlanmış. Fotoğrafın orijinalinde İmamoğlu’nun yerinde Recep Tayyip Erdoğan yer alıyor. 

Fotoğraf montajlanmış

Paylaşımdaki fotoğraf internette tersine görsel arama yöntemi kullanılarak aratıldığında, fotoğrafın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yer aldığı orijinaline ulaşılabiliyor. Görüntü, 23 Eylül 2019 tarihinde BM Genel Kurulu için New York’ta bulunan Erdoğan’ın, Siyonizme Karşı Yahudiler Birliği heyetiyle görüşmesi sırasında çekilmiş. Anadolu Ajansı tarafından çekilen fotoğraflara ajansın sitesinden de ulaşmak mümkün. İddiaya konu olan fotoğraf ile haberlerde kullanılan fotoğraf açıları farklı olsa da, Erdoğan’la görüşen kişilerin kıyafetlerine, fotoğrafın çekildiği mekana dair ipuçlarına bakıldığında fotoğrafın aynı gün çekildiği anlaşılıyor. 

Fotoğrafın orijinali

Fotoğrafın farklı açıdaki halinde tüm ipuçlarının aynı olduğu görülüyor.

Ayrıca aynı gün Erdoğan’ın konuşması sırasında çekilen bir başka görüntüde de perdelerin ve arkada yer alan flamanın aynı olduğu görülüyor.  

Habere ilişkin detaylarda Siyonizme Karşı Yahudiler Birliği tarafından Erdoğan’a Yahudi tacı hediye edildiği bilgisi yer almıyor. Ekrem İmamoğlu’na ise bahsedilen birlik tarafından ya da başka bir Yahudi Birliği’nden hediye edilmiş bir taç bilgisine ulaşılamıyor. Kaldı ki internette yapılan aramalarda, “Yahudi hizmet tacı” diye bir nişanın varlığına dair güvenilir bir bilgiye de erişilemiyor. 

Ekrem İmamoğlu’nun montajlandığı bu fotoğraf gibi daha önce de benzer fotoğraflar paylaşılmıştı. İmamoğlu, Erdoğan’ın Neturei Karta Ortodoks Musevi Cemaati üyeleriyle yaptığı bir görüşmeye montajlanmıştı.

Fotoğraf, parodi bir hesaptan paylaşılmış

Facebook’ta Osmanlı Ülkü Ocakları hesabından yapılan paylaşım parodi amaçlı hazırlanmış. Hesabın hakkında kısmında da “Eğlenceli içerik” bilgisi yer alıyor. Ancak hem yorumlara bakıldığında hem de başka hesaplardan yapılan paylaşımlarda da fotoğrafın gerçek sanıldığı görülebiliyor.  

Erdoğan’ın görüştüğü Neturei Karta Ortodoks Musevi Cemaati ve Siyonizme Karşı Yahudiler Birliği gibi topluluklar, siyonizme karşılar ve İsrail’in politikalarına karşı eleştiri ve kınama mesajları veriyorlar

Sonuç olarak Ekrem İmamoğlu’na Yahudi hizmet tacı hediye edildiğini gösteren fotoğraf montajlanmış. Fotoğrafın orijinalinde Cumhurbaşkanı Erdoğan yer alıyor. İddia, yanlış bilgi türlerinden parodi ve manipülasyona örnek. 

Kaynaklar

Anadolu Images, Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD'de, 23 Eylül 2019

Anadolu Ajansı, Cumhurbaşkanı Erdoğan Siyonizme Karşı Yahudiler Birliği heyetini kabul etti, 23 Eylül 2019

Sputnik, Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'de Yahudi kuruluş temsilcileriyle buluştu, 23 Eylül 2019

Yandex, Fotoğrafın orijinali

Cumhurbaşkanlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Siyonizme Karşı Yahudiler Birliği heyetini kabul etti, 23 Eylül 2019

Daily Sabah, Anti-Zionist Jewish group condemns Israel in meeting with Erdoğan in London, 15 Mayıs 2018

ABDPost, Erdoğan: Müslümanlar Amerika'da Çetin bir sınav verdi, 23 Eylül 2019