Fotoğrafta Erdoğan’ın elinde kılıç mı bulunuyor? 

İDDİA: Fotoğrafta Erdoğan elindeki kılıçla kendisini ziyaret eden siyam ikizleriyle şakalaşıyor.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve WhatsApp’ta dolaşıma giren bir fotoğrafın Erdoğan’ın kendisini ziyaret eden siyam ikizlerini elindeki kılıçla ayırıyormuş gibi şakalaştığını gösterdiği iddia edildi. 

Bir kullanıcı tarafından 28 Eylül 2019’da Twitter’da paylaşılan görsel yaklaşık bin kişi tarafından beğenildi

Ancak fotoğrafta Erdoğan’ın elinde kılıç bulunduğu ve kendisini ziyaret eden siyam ikizleriyle şakalaştığını gösterdiği iddiası doğru değil. Görsel montajlanmış. Fotoğrafın orijinalinde ise Erdoğan kendisini ziyaret eden siyam ikizleri Ayşe ve Sema Tanrıkulu’nun elini sıkıyor ve elinde de kılıç bulunmuyor.

Fotoğraf montajlanmış

Siyam ikizleri Ayşe ve Sema Tanrıkulu’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ziyareti sırasında çekilen fotoğrafın orijinaline Anadolu Ajansı’nın internet sitesinde rastlanabiliyor. 

Kayhan Özer tarafından 22 Ağustos 2019’da çekilen fotoğrafın orijinalinde Erdoğan’ın siyam ikizleri Ayşe ve Sema’nın elini sıktığı anlaşılıyor

Erdoğan’ın Ağustos ayında görüştüğü siyam ikizlerinin karşılaşma sırasında farklı açıdan çekilen fotoğraflarına da ulaşılabiliyor

Bunlara ek olarak video paylaşım sitesi YouTube’da karşılaşmanın görüntüleri de bulunuyor. Bir kullanıcı tarafından 22 Ağustos 2019’da yüklenen görüntülerde Erdoğan çiftinin siyam ikizleri Ayşe ve Sema ile sohbet ettiği ve sonunda fotoğraf çekildiği fark edilebiliyor. 

Erdoğan’ın kendisini ziyaret eden siyam ikizlerini kılıçla ayırırken gösterdiği iddia edilen fotoğrafı sosyal medyada en çok paylaşılan yanlış bilgi türlerinden “manipülasyon” kategorisine yerleştirmek mümkün. Manipülasyon “seçme, ekleme ve çıkarma yoluyla bilgileri değiştirme” olarak tanımlanıyor. 

Kaynaklar

Anadolu Ajansı, Siyam ikizleri ve Erdoğan’ın fotoğrafının orijinal hali, 22 Ağustos 2019

Anadolu Ajansı, Siyam ikizleri ve Erdoğan’ın farklı açıdan çekilen fotoğrafı, 22 Ağustos 2019

YouTube, Siyam ikizleri ve Erdoğan çiftinin görüntüleri, 22 Ağustos 2019