Fotoğrafta İmamoğlu ile birlikte görünen Yunan vekil Ioannis Lagos değil

İDDİA: Fotoğraf Türk bayrağını yırtan Ioannis Lagos ile Ekrem İmamoğlu’nu birlikte gösteriyor.

YANLIŞ

Sosyal medyada yer alan ve Teyit’e de ihbar olarak gönderilen bir fotoğrafın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu, Avrupa Parlamentosu’nun bir oturumunda Türk bayrağı yırtan vekille birlikte gösterdiği iddia edildi.

Ancak iddia doğru değil. Fotoğrafta solda oturan kişi Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias.

Fotoğraftaki kişi Yunanistan Dışişleri Bakanı

Fotoğrafa, tersine görsel arama yöntemi kullanılarak 25 Aralık 2019 tarihli bir haberden ulaşılabiliyor. Gaste24 isimli sitede, eleştirel bir üslupla görselin Yunanistan Dışişleri Bakanı’nın Türkiye ziyaretinden olduğu bilgisi yer alıyor. 

Yunanistan Dışişleri Bakanı ise Nikos Dendias. Dendias ismi Google görsellerde aratıldığında da fotoğraftaki kişi olduğunu anlayabiliyoruz. 

Nikos Dendias’ın Twitter hesabı incelendiğindeyse Yunanistan Dışişleri Bakanı’nın Ekrem İmamoğlu’nu 25 Aralık 2019 tarihinde ziyaret ettiğini, fotoğrafın aynı yerden olduğunu ve fotoğraftaki kişinin bakan olduğunu anlayabiliyoruz. Hatta bakanın tweetinde İstanbul kelimesini kullanmaması bazı haber sitelerinden tepki toplamıştı.

Dendias’ın ziyaretinden diğer fotoğraflara İmamoğlu’nun Twitter hesabından da ulaşılabiliyor. Yunan bakanın ziyareti Anadolu Ajansı’nın haberinde de yer alıyor

Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nun “Yunan adalarında insani durum” adını taşıyan toplantısında bayrak yırtan kişiyse ırkçı Altın Şafak partisi mensubu Ioannis Lagos. Bayrağı yırtan kişinin Lagos olduğu bilgisine Türkiye’de yaygın medyada yapılan haberlerden, konuşmanın tamamının yer aldığı Voice of America’nın YouTube hesabından ve Avrupa Parlamentosu’nun internet sitesinden ulaşılabiliyor

İki ismin fotoğrafları yan yana koyup bakıldığındaysa Lagos ile Dendias’ın birbirine benzemediğini de anlayabiliyoruz.

Sonuç olarak, fotoğraf Ekrem İmamoğlu’nu Türk bayrağını yırtan Ioannis Lagos ile yan yana göstermiyor. Fotoğraftaki kişi Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias. Paylaşım hatalı ilişkilendirmeye örnek gösterilebilir.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Gaste24, Türkiye karşıtı Yunan Bakan ile İmamoğlu'nun Patrikhane mesaisi!, 25 Aralık 2019

Twitter, Nikos Dendias’ın paylaşımı, 25 Aralık 2019

Twitter, Ekrem İmamoğlu’nun paylaşımı, 25 Aralık 2019

Anadolu Ajansı, Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, İstanbul'da Noel ayinine katıldı, 25 Aralık 2019

YouTube, Voice of Amerika’nın paylaşımı, 30 Ocak 2020

Avrupa Parlamentosu, Sitting of 2020-01-29, 29 Ocak 2020

Yeni Akit, Yunan Bakan'dan küstah ifade: İmamoğlu'nu, "Konstantinopol'un Belediye Başkanı" diye anons etti!, 25 Aralık 2019