Fotoğrafta ‘Tayyip bize maske değil ücretsiz şarap dağıt’ yazdığı iddiası

İDDİA: Fotoğrafta görülen kağıtta ‘Tayyip bize maske değil ücretsiz şarap dağıt’ yazıyor.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafta, camın arkasında görülen kadının elinde bulunan kağıtta ‘Tayyip bize maske değil, ücretsiz şarap dağıt’ yazdığı iddia edildi. Paylaşımlardan yalnız biri binden fazla beğeni aldı. 

Ancak iddia doğru değil. Fotoğrafın orijinalinde kağıtta İngilizce ‘Need more wine’ (Daha çok şarap lazım) yazıyor. ‘Tayyip bize maske değil ücretsiz şarap dağıt’ yazısı fotoğrafa montajlanmış. 

Fotoğraftaki yazı montajlanmış 

Fotoğraf tersine görsel arama yöntemiyle aratıldığında ilk olarak 4 Nisan 2020 tarihinde paylaşıldığı görülüyor. Kelly Muller isimli kişi Twitter paylaşımında Covid-19 nedeniyle evden çıkamayan 82 yaşındaki annesini ziyarete gittiğinde bu manzarayla karşılaştığını söylüyor

Fotoğrafın orijinalinde ‘Need More Wine’ yazıyor.

Annette Muller isimli yaşlı kadının daha fazla şarap istediğini yazdığı bu fotoğraf, kızı tarafından paylaşılınca fazlasıyla ilgi görmüş. Kelly, annesine kırmızı ya da beyaz şaraptan hangisini tercih ettiğini sorduktan sonra, onu şarabıyla buluşturduğu anları da paylaşmış. 

Geçtiğimiz günlerde benzer bir görüntü ABD’nin Pensilvanya eyaletinde de yaşanmıştı. 93 yaşındaki Olive Veronesi penceresinden bir pankartla biraya ihtiyacı olduğunu göstermiş ve fotoğraf hızla yayılınca kendisine bir marka 150 kutu bira yollamıştı.

Erdoğan ücretsiz maske dağıtımı yapılacağını açıklamıştı

Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 65 yaş üstü kişilerin sokağa çıkmasıyla ilgili kısıtlama getirilmişti. Bir başka tedbir ise herkes için maske takma zorunluluğu getirilmesiydi.  Başvuru halinde evlere ücretsiz maske dağıtımı yapılacağı da duyurulmuştu.

Sonuç olarak paylaşımlarda yer alan fotoğrafta ‘Tayyip bize maske değil, ücretsiz şarap dağıt’ yazdığı iddiası doğru değil. Fotoğraf montajlanmış. İddia, manipülasyona örnek. 

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Erdoğan’ın maske ve kolonya dağıtımı hakkında yazdığı mektup, 8 Nisan 2020

İçişleri Bakanlığı, 65 Yaş ve Üstü ile Kronik Rahatsızlığı Olanlara Sokağa Çıkma Yasağı Genelgesi, 21 Mart 2020

Daily Mail, Quarantined great-grandmother, 82, goes viral after holding a 'need more wine' sign to her window, 13 Nisan 2020

Today, ‘Need more wine’: Quarantined 82-year-old's funny message to daughter goes viral, 10 Nisan 2020

The Kingston Whig-Standard, Family matriarch's request for self-isolation wine goes viral, 16 Nisan 2020

Global News, ‘I need more beer!’: Grandmother’s sign earns her a huge Coors delivery, 15 Nisan 2020

Twitter, Kelly Muller paylaşımı, 4 Nisan 2020

Twitter, Kelly Muller konu hakkındaki paylaşımı, 13 Nisan 2020

Twitter, Kelly Muller konu hakkında paylaşımı, 16 Nisan 2020

Twitter, Darren Rovell paylaşımı, 13 Nisan 2020