Fotoğraftaki kuyruk Nimet Abla’nın önünden değil

İDDİA: Fotoğraf, Nimet Abla’nın önündeki milli piyango bileti kuyruğunu gösteriyor. 

YANLIŞ

Sosyal medyada 24 Aralık 2019 tarihinde paylaşılan bir fotoğrafın, ünlü milli piyango bayisi Nimet Abla’nın önünde oluşan kuyruğu gösterdiği iddia edildi. Fotoğraf, 3 binden fazla beğeni ve 5 bin 200 paylaşım aldı. 

Ancak iddia yanlış. Fotoğraf, 2014 yılında Çin’de gerçekleşen bir işe alım fuarı sırasında kaydedilmiş. 

Fotoğraf, Çin’deki Zhengzhou Kongre Merkezi’nden 

Tersine görsel arama yöntemiyle, fotoğrafın 15 Şubat 2014’te Zhengzhou Uluslararası Kongre ve Sergi Merkezi’nde gerçekleşen iki günlük bir işe alım fuarı sırasında çekildiği görülüyor. O gün farklı açılardan çekilmiş başka fotoğraflara ulaşmak da mümkün. 

Farklı açıdan çekilen bir fotoğraf. İddia konusu görseldeki açı, insanların ellerinde tuttukları gazeteler, sis gibi tüm detaylar uyuşuyor.  

Kongre binasına Google Maps’ten ulaşılabiliyor

Fotoğrafın çekildiği yer olan Zhenghou Kongre Merkezi’nin girişindeki bölgeye Google Maps’te yapılan bir aramayla ulaşılabiliyor. İddia konusu fotoğraf ile fuar alanı, mekan görüntülerine bakıldığında da eşleşiyor.  

Kongre merkezinin 2017 yılına ait görüntüsü

İddiada yer alan fotoğrafta belirgin bir şekilde kırmızı direkleri görebiliyoruz. Bu kırmızı direkler Zhengzhou Kongre Merkezi binasına ait. 

İşe alım fuarı aynı yerde her yıl düzenleniyor 

14 Şubat 2014’te gerçekleşen işe alım fuarı, belirli aralıklarla Zhenghou Kongre Merkezi’nde yapılıyor. Resmi internet sitesinden bu bilgilere ulaşabiliyoruz. Benzer bir fuar, 2020 yılının Şubat ayında da gerçekleşecek.

Nimet Abla’nın önünde de kuyruklar oluşuyor

İstanbul’da üç bayisi olan Nimet Abla oldukça ünlü. Ancak iddia konusu fotoğraf, bu bayilerden herhangi birine ait değil. Örneğin İstanbul Eminönü’nde Mısır Çarşısı’nın yanında yer alan Nimet Abla piyango bayinin önünde de her yılbaşı öncesi benzer kuyruklar oluşuyor

Eminönü’ndeki Nimet Abla bayinin haritada görünümü

Bayinin önünde oluşan kuyruk

Sonuç olarak iddiada kullanılan fotoğraf, İstanbul’daki Nimet Abla piyango bayinin önünden değil. İddia bu haliyle yanlış bilginin en yaygın yedi türünden hatalı ilişkilendirmeye örnek. 

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

german.china.org, “Zhengzhou: Zehntausende Stellenbewerber stehen Schlange”, 18 Şubat 2014

www.ce.cn, “Zhengzhou Recruitment Fair ranked 100 meters ‘long dragon”, 15 Şubat 2014

chinasmack, “Dragon” of a Line for Chinese Job Seekers at Henan Job Fair”, 16 Şubat 2014

Google Haritalar, Zhenghou International Convention Centre, Nisan 2019

Zzicec, Zhenghou International Convention Centre internet sitesi

Milliyet gazetesi, “Nimet Abla gişesi önünde uzun kuyruk”, 15 Aralık 2015

Habertürk, “61 milyon için Nimet Abla önünde kuyruk oluştu”, 24 Aralık 2017