Fotoğraftakilerin insan derisi ve uzuvlarından yapıldığı iddiası

İDDİA: Fotoğraftakiler insan derisi ve uzuvlarından yapıldı.

KARMA

Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit’e ihbar olarak gönderilen fotoğrafın, insan derisinden yapılan kıyafetleri gösterdiği iddia edildi. 24 Haziran 2020’de Facebook’a yüklenen kolaj, 3 bin kişi tarafından paylaşıldı

Fotoğraflarda gerçek insanlara ait olduğu iddiasıyla paylaşılan kıyafet ve insan uzuvları görülebiliyor. 

Fotoğraftaki ürünlerin insan derisinden üretildiği iddiası doğru değil. Askıdaki objelerin olduğu ilk görseldeki ürünler sentetik deriden üretilmiş ve insan derisine benzetilmiş. Kaşıktaki minyatür uzuvlar ve kaselerin içinde bulunanlar ise, bir sanatçının ürettiği yapay figürler. Son olarak sol altta bulunan beyaz çantadaki bebek omurgasının gerçek olup olmadığı ise tartışmalara yol açmış. 

İlk görseldekiler insan derisinden üretilmiyor

İnsan derisinden üretildiği iddiasıyla paylaşılan fotoğraftaki ürünler, Fransız sanatçı Olivier Goulet tarafından sentetik deriden tasarlanmış. İnsan derisine benzeyen ürünler üretmeyi amaçlayan Goulet, SkinBag olarak nitelediği ürünün buruşuk ve organik görünüme sahip yapay bir madde olduğunu ifade ediyor. Sanatçı ürünün sanat ve iç dekorasyon gibi alanlarda da kullanılabileceğini belirtiyor.

Sanatçının 2006 yılında ürettiği eserin orijinal halini buradan görmek mümkün.

Fransız sanatçının ürünleri dünyada da ilgi konusu olmuş. Mart 2012’de Vice tarafından yapılan bir söyleşide Goulet, sentetik kıyafetleri 1997’de üretmeye başladığının altını çiziyor. Sorulan bir soru hakkında gerçek insan derisini istese de kullanamayacağını, çünkü çok dayanıksız olduğunu söylüyor

Goluet’in kendi internet sitesinde sentetik deriden ürettiği ürünleri incelemek de mümkün. Üstteki fotoğrafta insan derisine benzetilmiş bir kol çantası görülebiliyor.  

Küçük insan figürleri de bir sanatçı tarafından üretiliyor

Paylaşımda yer alan ve minik insan figürlerinin olduğu görseller sanatçı Lim Qi Xuan tarafından üretiliyor. Küçük ve figüratif şeyleri sevdiğini ifade eden Singapurlu sanatçı, heykeltraş olacağını hiç aklına getirmediğini açıklıyor. Xuan’ın internet sitesinde yer alan açıklamada ise figürlerin fantastik hikayelere, eski meraklara ve zaman yolculuğuna olan sevgisiyle şekillendiği ifade ediliyor

Xuan çalışmalarını Instagram hesabında da paylaşıyor. Hesap incelendiğinde benzer diğer figürler de görülebiliyor. 

İddia görselinde kullanılan son fotoğraf ise tartışmalı. Kemikten bir sap ve beyaz çantanın olduğu görsel, Nisan 2020’de dünyada da gündem oldu. Endonezyalı tasarımcı Arnold Putra timsah dili ve insan omurgasından yapıldığını iddia ettiği bir çantayı satışa çıkarmıştı. 

Insider’da yer alan yazıya göre çanta çocuk osteopatlarına da gösterilmiş. Doktorlar, omurganın insan omurgasına benzediğini, ancak bir çocuğa ait olduğunun kesin olarak söylenemeyeceğini ifade ediyor. Putra ise konu hakkında kesin bir açıklamada bulunmamış

Sonuç olarak insan omurgasından üretildiği iddia edilen çanta görseli hariç diğer fotoğrafların gerçek insan derisi ve uzuvlarını göstermediği açık. Bu görselleri yanlış bilgi türlerinden bağlamdan koparma olarak nitelemek mümkün.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Skinbag, Ürünlerin yapıldığı madde hakkındaki açıklama

Skinbag, Ürünler hakkında açıklama

Vice, Sanatçı ile yapılan söyleşi, 5 Mart 2012

Instagram, Figürlerin orijinal halleri, 2020

Insider, Çanta hakkındaki haber, 13 Nisan 2020