Fransa Konsolosluğu’nun 19 yere bomba konduğuna dair uyarı mesajı gönderdiği doğru değil

İDDİA: Fransız Konsolosluğu’ndan
 yarın İstanbul'da eylem yapılacağı ve 19 farklı noktaya bomba yerleştirildiği ihbar edildi.

YANLIŞ

Sosyal medyada ve WhatsApp gruplarında yayılan bir mesajdaki iddiaya göre Fransa Konsolosluğu’ndan İstanbul’un 19 farklı noktasına bomba yerleştirildiği yönünde ihbar gönderildi. İddiaya göre Monaco Prensliği’nin temsilcisi ve iletişim işlerini yürüten Hülya Biren de insanların bilgilendirilmesi için mesajın yayılmasını istedi.

Yayılan mesaj şöyle:

Fransız Konsolosluğundan
 yarın İstanbul’da eylem yapılacağı ve 19 farklı noktaya bomba yerleştirildiği ihbar edilmiş


-Kartal Metrosu


-Kadıköy Meydanı


-Üsküdar Marmaray


-Mecidiyeköy Meydanı ve Metrobüs


-Gaziosmanpaşa Meydanı


-Zincirlikuyu Meteobüs


-Edirnekapı Metrobüs


-Şirinevler Meydanı ve Metrobüs


-Taksim Meydanı, İstiklal Caddesi ve alt geçit


-Maltepe Meydanı


-Nişantaşı


-Beşiktaş İskelesi


-Kadıköy Meydanı ve iskele


-Sögütlüçeşme Metrobüs


-Levent (Özdilek, Kanyon, Metrocity Avmler)


-Eyüp Sultan civarı


-Bakırköy Meydanı


-Aksaray (Ordu Caddesi)


-İstanbul Üniversitesi ve Beyazıt


Yayabildiğiniz kadar yayın Ciddidir. Monaco Prensliği’nin temsilcisi ve iletişim işlerini yürüten arkadaşımız Hülya Biren’e gelmişbir bilgidir. O da nazikçe çevrenizi bilgilendirin dedi.

Bu mesaj 15 Temmuz darbe girişiminden birkaç gün sonra da sosyal medyada yayılmış ve internet kullanıcıları arasında paniğe neden olmuştu.

Mesajın Fransa Konsolosluğu aracılığıyla yayıldığı iddiasını Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Muriel Domenach, Temmuz ayında attığı bir tweetle yalanlamıştı.

19-bomba-yalani

Mesajın son günlerde tekrar yaygınlaşmasının ardından Fransa İstanbul Başkonsolosluğu resmi Facebook hesabından bir açıklama yayınlayarak, mesajın kendileri tarafından gönderilmediğini belirtti.

Hülya Biren: Suç duyurusunda bulunacağım

Monaco Prensliği’nin Türkiye ve Orta Doğu temsilcisi olarak görev yapan Hülya Biren, sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamayla, bu mesajın daha önce de kendi ismi kullanılarak sosyal medyada yayıldığını, metinle hiçbir ilgisi olmadığını ifade ederek, ismini kullananlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

hulya-biren-instagramHülya Biren’in Instagram hesabından yaptığı açıklama.

hulya-biren-kasim

Hülya Biren mesajın Kasım ayında yayılmasının ardından da Facebook’ta bir gönderi yayınlayarak, mesajla ilgisinin olmadığını belirtmişti.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.