Fransa Milli Eğitim Bakanı Blanquer’ın tuvaletten canlı yayına katıldığı iddiası

İDDİA: Fransa Milli Eğitim Bakanı Jean Michel Blanquer tuvalette röportaj verdi.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan, Yeni Akit, İnternet Haber, Haber 3 ve Haber Aktüel gibi internet sitelerinde de yer alan videoya göre Fransa Milli Eğitim Bakanı Jean Michel Blanquer, tuvaletten canlı yayına bağlandı. 

Ancak Fransa Milli Eğitim Bakanı Blanquer’in canlı yayına tuvaletten ve pantolonsuz katıldığı iddiası doğru değil. Görüntü mizahi içerikler üreten HOTU isimli bir video ekibi tarafından montajlanmış.

Görüntü montajlanmış

Bakan Blanquer’ın 4 Mayıs 2020’de katıldığı canlı yayına YouTube üzerinden ulaşmak mümkün. Görüntüler izlendiğinde bakanın iddialardaki gibi pantolonsuz bir görüntü vermediği ve spikerlerle konuşmasını olağan şekilde sürdürdüğü anlaşılıyor

Video ilk olarak 5 Mayıs 2020’de HOTU isimli bir ekip tarafından Facebook ve YouTube’da paylaşılmış. HOTU kendisini mizah ve sinema konusunda tutkulu bir videograf topluluğu olarak tanımlamış. Sayfanın diğer paylaşımlarında da benzer mizahi videolara rastlanıyor. 

İddiada yer alan video 13 Mayıs 2020 tarihinde Le Monde tarafından da haberleştirilmiş. İçerikte de görüntülerin mizahi amaçlı montajlandığı ifade ediliyor. Bahsi geçen video yanlış bilgi türlerinden manipülasyon kategorisine yerleştirilebilir.

Sonuç olarak Fransa Milli Eğitim Bakanı Blanquer tuvaletten canlı yayına katıldığı iddiası doğru değil. Video mizahi paylaşımları bulunan bir ekip tarafından montajlanmış.

Kaynaklar

YouTube, Videonun orjinal yayını, 4 Mayıs 2020

YouTube, Montajlanan görüntü, 5 Mayıs 2020

Facebook, HOTU tarafından montajlanan video, 5 Maysı 2020

Le Monde, Video hakkındaki haber, 13 Mayıs 2020

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

YouTube, Videonun orjinal yayını, 4 Mayıs 2020

YouTube, Montajlanan görüntü, 5 Mayıs 2020

Facebook, HOTU tarafından montajlanan video, 5 Maysı 2020

Le Monde, Video hakkındaki haber, 13 Mayıs 2020