Fransa polisi işçiye değil taraftara biber gazı sıkıyordu

İDDİA / Fotoğraf: Fransa-Portekiz arasında oynanan Euro 2016 final maçı esnasında eylem yapan Fransız işçilere polis biber gazı sıktı.

YANLIŞ

Fransa’da oynanan final maçı esnasında eylem yapan işçilere polisin biber gazı sıktığını iddia eden görsel aslında polisin taraftar alanının kapasitesini doldurması nedeniyle, taraftarların alana girmesini önlemeye çalışırken biber gazı kullandığı ana ait.

fransa-turnuva-eylem

AFP muhabiri Thomas Samson’un yakaladığı kare 10 Temmuz 2016’da Paris’te Fransa ile Portekiz arasında oynanan Euro 2016 final maçı esnasında çekildi. Fotoğrafta gözüken biber gazı dumanlarının, sosyal medyada, Fransız işçilerin eylemleri nedeniyle polisin müdahalesi sonucu oluştuğu iddia edildi.

Ancak gerçekte, Fransa polisi taraftar alanının (Fan Zone) 90 bin kişilik kapasitesini doldurması nedeniyle Fan Zone’a girmeye çalışan taraftarları durdurmaya çalışıyordu.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.