G20 zirvesinde ABD heyeti ile görüşen Türk heyetinin ‘not tutmadığı’ iddiası

İDDİA: ABD-Türkiye görüşmesi sırasında Türk heyeti not tutmuyor.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir fotoğrafta, Japonya’da düzenlenen G20 zirvesi sırasında ABD ve Türk heyetinin görüştüğü ve bu görüşme esnasında ABD’li yetkililerin not tutarken Türk yetkililerin ise not tutmadığı iddia edildi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da 2 Temmuz 2019’da düzenlenen grup toplantısında söz konusu fotoğrafa değinerek Türk heyetinin toplantıda not tutmadığını ifade etti.

Fotoğraf birçok Twitter kullanıcısı tarafından Türk heyetinin toplantıda not tutmadığı iddiasıyla paylaşıldı. 30 Haziran 2019 tarihli paylaşımlardan birisi ise 11 bin kullanıcı tarafından beğenildi.

Ancak Osaka’da gerçekleşen görüşmede Türk heyetinin not tutmadığı iddiası doğru değil. ABD Başkanı Donald Trump ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir araya geldiği 29 Haziran 2019 tarihli görüşmede Türk heyeti de not tutmuş.

Türk heyeti not tutuyor

Bir kullanıcı tarafından YouTube’a yüklenen görüntülerde Osaka’da bulunan heyetlerin görüşme sırasındaki durumları görülebiliyor. Videoda Türk heyetinin en sonunda oturan yetkililerde not tutmak için gerekli malzemelerin olduğu anlaşılabiliyor

YouTube’a Tony Dortie isimli kullanıcı tarafından yüklenen videonun 6.40’ıncı dakikasında da Türk heyetinin elindeki not defterleri fark ediliyor.

Getty Images isimli stok fotoğraf sitesinde söz konusu görüşme sırasında çekilen bir fotoğrafa da ulaşılabiliyor. Fotoğrafın sol alt bölümünde Türk heyetindeki bazı temsilcilerin önündeki kalem ve defterler görülebiliyor

Bunlara ek olarak Anadolu Ajansı tarafından çekilen bir fotoğrafta da Cumhurbaşkanı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un elinde bir defter tuttuğu anlaşılabiliyor.

Son olarak Fahrettin Altun tarafından 2 Temmuz 2019’da Twitter’dan paylaşılan bir gönderide toplantı sırasında çekilen başka bir fotoğrafta Türk yetkililerin büyük kısmının toplantı sırasında not aldığı net olarak anlaşılabiliyor. Altun tarafından paylaşılan fotoğrafı kimin çektiğine dair bir bilgiye ulaşılamasa da FotoForensics ile incelenen karede herhangi bir manipülasyon izine rastlanmıyor

Ortaya atılan bu iddianın sosyal medyada en çok karşılaşılan 7 yanlış bilgi türünden “bağlamdan koparmaya” örnek teşkil ettiği de söylenebilir.

GÜNCELLEME: 03.07.2019/13.15

  • Kemal Kılıçdaroğlu’nun fotoğraf hakkındaki sözleri eklendi.

GÜNCELEME: 04.07.2019/11.50

  • İddia görseli yeniden düzenlendi.

Kaynaklar

YouTube, Osaka’da gerçekleştirilen toplantının görüntüleri, 29 Haziran 2019

YouTube, Türk heyetinin görüldüğü video, 29 Haziran 2019

Getty Images, Toplantı anından bir fotoğraf, 29 Haziran 2019

AFP, Toplantı sırasında çekilen bir diğer fotoğraf, 29 Haziran 2019

Twitter, Fahrettin Altun tarafından paylaşılan diğer fotoğraf, 2 Temmuz 2019