Galatasaray taraftarının bebeğine ‘Forvet Al Cengiz’ ismini koyduğu iddiası

İDDİA: Bir Galatasaray taraftarı yeni doğan bebeğine “Forvet Al Cengiz” ismini koydu.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve Onedio, Yurt Gazetesi ve Detay Kıbrıs gibi internet sitelerinde yer alan haberde, fanatik Galatasaraylı Ahmet Cengiz’in yeni doğan oğluna “Forvet Al” ismini koyduğu iddia edildi. Haberlerde, Baba Cengiz’in bu hareketi henüz forvet transferi yapmayan takıma bir mesaj olarak gönderdiği de ifade edildi.

Galatasaray Gazetesi isimli sayfa tarafından 12 Ocak 2019’da Facebook’ta paylaşılan iddia 2 bin 500 kişi tarafından beğenildi.

Ancak, Ahmet Cengiz isimli fanatik Galatasaray taraftarının yeni doğan oğluna “Forvet Al” ismini koyduğu iddiası doğru değil. İddia, mizahi paylaşımlar yapan bir Twitter hesabı tarafından ortaya atılmış. İddiayla birlikte paylaşılan fotoğraf ise 2014 yılında Bursa’da doğan bebeklerine İlhan Mansız ismini veren Aydın çiftini gösteriyor.

İddia Twitter’da troll paylaşımlar yapan bir sayfa tarafından ortaya atıldı

Ahmet Cengiz isimli bir babanın yeni doğan oğluna “Forvet Al” ismini koyduğu iddiasının ilk olarak 11 Ocak 2019’da “Amk Spor” isimli bir Twitter hesabından ortaya atıldığı görülebiliyor. Mizah içerikli paylaşıma konu olan “Forvet Al Cengiz” ifadesi ise Galatasaray’ın halihazırdaki başkanı Mustafa Cengiz’e gönderme yapıyor.

Söz konusu Twitter hesabının biyografi bölümünde “Burada yazılanların hiçbiri gerçeklik taşımamaktadır” deniliyor ve parodi hesap olduğu belirtiliyor. Buna ek olarak hesabın profil fotoğrafında “Troll” şeklinde bir ifadenin de bulunduğu görülebiliyor.

Parodi hesap “Amk Spor”, konu hakkında bir paylaşım yaparak troll amaçlı yaptığı paylaşımın Oda Tv tarafından haberleştirildiğini ifade etti ve bu durumun komik olduğunu dile getirdi. Oda Tv tarafından yapılan haberin ise daha sonra silindiği anlaşılıyor.

Fotoğrafta yer alan aile bebeklerine İlhan Mansız ismini koymuş

İddiada yer alan ve yeni doğan bir bebeğin olduğu fotoğraf ise 2014 yılında Bursa’da bebeklerine İlhan Mansız ismini veren Aydın çiftini gösteriyor. Milliyet gazetesi tarafından 11 Haziran 2014’te yapılan bir haberde, Bursa’da yaşayan fanatik Beşiktaş taraftarı İsmail Aydın’ın yeni doğan bebeğine “İlhan Mansız” ismini verdiği belirtiliyor. Haberde yer alan fotoğraflarda ise bebeğin kimliği de görülebiliyor.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Twitter, Amk Spor isimli troll hesabın paylaşımı, 11 Ocak 2019

Twitter, Amk Spor isimli hesabın genel görünümü ve biyografisi, 13 Ocak 2019

Twitter, Amk Spor’un konu hakkında yaptığı diğer paylaşım, 12 Ocak 2019

Milliyet, Fanatik Beşiktaşlı baba oğluna İlhan Mansız ismini verdi, 11 Haziran 2014