Gaziantep’te Suriyeliler vatandaşlık için kuyruğa girdi iddiası

İDDİA / Fotoğraf: Antep’te Suriyeliler vatandaşlık başvurusu için sıraya girdi.

YANLIŞ

Sosyal medyada dolaşıma giren bir fotoğrafla, Suriyeliler’in Gaziantep’te vatandaşlık başvurusu için Şehitkamil İlçe Nüfus Müdürlüğü önünde sıraya girdiği iddia edildi. Ancak BirGün gazetesi yazarı Erk Acerer’in de paylaştığı fotoğrafın “vatandaşlık başvuru sırasını” gösterdiği iddiası gerçeği yansıtmıyor.

Fotoğraf 9 Aralık 2016 tarihinde Doğan Haber Ajansı’nın (DHA) servis ettiği “Suriyelilerin adres bildirimi izdihamında coplu müdahale” başlıklı habere ait. Haberde, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın yanı sıra; Kızılay gibi yardım kuruluşlarının 100’er liralık yardımından almak isteyen Suriyelilerin, adres bildiriminde bulunmak üzere sabah erken saatlerde Nüfus Müdürlüğü’ne akın ettiği belirtiliyor.

Fotoğraf: DHA

Kızılay, finansmanı Avrupa Birliğince sağlanan “Yabancılara Yönelik Sosyal Uyum, Yardım Programı” kapsamında, Türkiye’de kamp dışında, şehirlerde yaşayan bir milyon Suriyeli’ye “Kızılay Kart” ile her ay 100’er lira nakdi yardım yapılacağını Eylül ayında duyurmuştu.

Türk Kızılayı Göç ve Mülteci Hizmetleri Müdürlüğü de yaptığımız görüşmede teyit.org’a Kızılay Kart almak isteyen Suriyeli sığınmacıların İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne giderek adres bilgilerini güncellemeleri gerektiği bilgisini doğruladı.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.