Gaziosmanpaşa Ortaokulunda çekilen video neyi gösteriyor?

İDDİA / Video: Gaziosmanpaşa’daki bir ortaokulda oylar çalındı.

YANLIŞ

Sosyal medyada, Gazete Manifesto, ABC Gazetesi gibi haber sitelerinde paylaşılan bir videonun İstanbul’un Gaziosmanpaşa ilçesindeki bir ortaokulda sandıkların vaktinden önce açıldığını gösterdiği iddia edildi.

Twitter’da Hergele Postası isimli hesap tarafından paylaşılan video şimdiye kadar 825 retweet ve yaklaşık 900 beğeni aldı.

Ancak videonun Gaziosmanpaşa’daki bir ortaokulda oyların çalındığını gösterdiği iddiası doğru değil. Video, İstanbul Gaziosmanpaşa Ortaokulunda seçim başlamadan önce, saat 07.07’de sandık kurulu üyelerinden Gülçin Sevindik tarafından kaydedilmiş. Sevindik’in tepkisinin sebebi ise sandıkların açılması değil, mühürlü oy pusulalarının, zarfların ve imza listelerinin 1066 numaralı sandığın başkanı tarafından, sandık kurulu üyeleri gelmeden masalar üzerine konulması. Yani video seçim sandıklarının seçim kurallarını ihlal edecek biçimde açıldığını göstermiyor. Videoda görülen mühürlü pusulaların olduğu çuvalın oy verme işlemi başlamadan önce sandık kurulu başkanı tarafından açıldığı anları gösteriyor.

Video Gaziosmanpaşa Ortaokulundan

İddia videonun ilk saniyelerinde sınıfın penceresinden okulun karşı duvarına yapılmış bir duvar resmi fark ediliyor. Instagram’da İstanbul’un Gaziosmanpaşa ilçesindeki Gaziosmanpaşa Ortaokulundan paylaşılan bazı fotoğraflarda da okulun yan duvarına çizilen gökyüzü desenlerindeki duvar resmi görülebiliyor.

Video oy verme işlemi başlamadan önce kaydedilmiş

Darkweb isimli Instagram hesabı da iddia konusu videoyu paylaştı. Paylaşımın açıklamalar kısmında videonun Facebook’ta Gülçin Sevindik isimli kişinin hesabından alındığı belirtiliyor.

Gülçin Sevindik’in Facebook sayfasında ise videonun 31 Mart 2019’da saat 07.07’de canlı yayımlandığı görülebiliyor.

Videoda Gülçin Sevindik oy pusulalarının bulunduğu sandığın ilgili seçim kurulu gelmeden açıldığını iddia ediyor. Ayrıca videonun belirli saniyelerinde polis ve bekçiler fark ediliyor. Teyit, Gülçin Sevindik’e Facebook üzerinden ulaşmaya çalıştı fakat şu ana kadar herhangi bir cevap alamadı.

Videonun 1. dakika 6. saniyesinde iddia konusu seçim sandığının numarası görülebiliyor. Buradan ilgili sandığın “1066 numaralı” sandık olduğu anlaşılıyor.

İstanbul’da oy verme işleminin saat 08.00’de başladığı Yüksek Seçim Kurulu (YSK) internet sitesinden görülebiliyor. Yani iddia konusu video Gaziosmanpaşa Ortaokulunda seçmenlerin oy kullanmaya başlamasından önce kaydedilmiş.

Oyların sayımı için ise bir sandığa kayıtlı tüm seçmenler oy vermiş olsa bile sandık kurulu tarafından saat 17.00’nin beklenmesi gerekiyor.

1066 numaralı sandık için tutanak tutulmuş

Bu videonun sosyal medyada paylaşılmasından sonra İstanbul Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Gençlik Örgütü Twitter hesabından bir açıklama yaparak söz konusu videonun oyların çalınması ile alakalı olmadığını ve oy verme işlemi başlamadan önce ilgili sandıkta yaşanan bir tartışmayı gösterdiğini belirtti.

Teyit, CHP İstanbul Gençlik’e ulaştı. CHP’den Güney Torun, görevli parti müşahitlerinden aldığı bilgi doğrultusunda videonun Gaziosmanpaşa Ortaokulunda oy verme işlemi başlamadan önce ilgili sandık kurulundakilerin sınıfa girmesinden önce sandık kurulu başkanı tarafından açılan mühürlü oyların bulunduğu çuvalları gösterdiğini ifade etti.

Bu bilgi üzerine Teyit, Gaziosmanpaşa Ortaokulunda görevli Engin Şimşek’e ulaştı. Şimşek de Torun’un ifadelerini teyitledi ve sandık kurulu başkanının tamamen iyi niyetiyle sandık kurulu üyelerini beklemeden söz konusu mühürlü oy pusulalarının bulunduğu çuvalları açtığını fakat üyelerden birinin seçim günü heyecanı ile iddia konusu videoyu çektiğini belirtti. Yani video seçim sandıklarının seçim kurallarını ihlal edecek biçimde açıldığını göstermiyor. Videoda görülen mühürlü pusulaların olduğu çuvalın oy verme işlemi başlamadan önce sandık kurulu başkanı tarafından açıldığı anları gösteriyor.

Engin Şimşek ayrıca olayla ilgili tutulan tutanağın bir görüntüsünü de Teyit’le paylaştı. Bu tutanakta da 1066 numaralı sandık için mühürlü oy pusulalarının ve imza listelerinin sandık kurulu üyeleri gelmeden masalara yerleştirilmesine itiraz edildiği görülüyor.

Kaynaklar

Yüksek Seçim Kurulu internet sitesi

Instagram, Dark Web Haber postu, 31 Mart 2019

Facebook, Gülçin Sevindik’in paylaşımı, 31 Mart 2019

CHP İstanbul Gençlik ile yapılan telefon görüşmesi, 31 Mart 2019 / saat 14.00

Engin Şimşek ile yapılan telefon görüşmesi, 31 Mart 2019 / saat 14.10

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Yüksek Seçim Kurulu internet sitesi

Instagram, Dark Web Haber postu, 31 Mart 2019

Facebook, Gülçin Sevindik’in paylaşımı, 31 Mart 2019

CHP İstanbul Gençlik ile yapılan telefon görüşmesi, 31 Mart 2019 / saat 14.00

Engin Şimşek ile yapılan telefon görüşmesi, 31 Mart 2019 / saat 14.10