GENAR Başkanı İhsan Aktaş’ın AK Parti’nin oylarının radikal biçimde gerileyeceğini söylediği iddiası

İDDİA: GENAR Araştırma Başkanı İhsan Aktaş, AK Parti'nin oylarının radikal bir biçimde gerileyeceğini söyledi.

YANLIŞ

8 Temmuz 2020 tarihinde Tele1, Halk TV, BirGün ve Yurt gibi pek çok haber sitesinde “AK Parti’nin oyları radikal bir biçimde gerileyecek” başlıkları atıldı. Başlık, GENAR Araştırma Başkanı İhsan Aktaş’ın Haber Global’de katıldığı bir programda söylediği sözler üzerine yazılmış. 

Ancak iddia doğru değil. Aktaş’ın Haber Global’de yaptığı açıklamalar çarpıtılmış. Aktaş programda araştırma sonuçlarından değil, belli bir kesimin bakış açısından bahsediyor. 

Aktaş, sözlerinde kamuoyunda oluşan bakış açısını aktarmış

7 Temmuz 2020 tarihinde Haber Global’de yayınlanan Erhan Ertürk’ün Müzakere programında “Bugün seçim olsa ne olur” konusu kamuoyu araştırmacıları ve analistler tarafından tartışılmış. Yayına katılan isimlerden biri GENAR Araştırma Başkanı İhsan Aktaş. Aktaş’ın seçimlerle ilgili yaptığı konuşması son yerel seçimler ekseninde hem kamuoyunda oluşan izlenimleri hem de GENAR’ın yaptığı çalışmaları kapsıyor.  

Aktaş, programda konuyla ilgili şunları söylemiş:

“Aslında ekonomi iyiydi, ciddi anlamda bir dengesizlik yoktu ama bir rüzgâr oluştu, muhalefet partileri yüzde 60’a yakın oy aldı. İktidar yüzde 40’a düştü. Birkaç ay geçti. Seçim tekrarlandığında da AK Parti o kadar hızlı bir oy yükselişine girdi ki, biz sahadan 20 gün önce çekildiğimiz için, yükselişin hızına yetişemedik. Son gün araştırma yapmamıştık, değişmez diye düşünüyorduk. Seçimin psikolojisi başka. 

Birkaç temel veriyi verdikten sonra son araştırmamızdan bahsedeyim. Yerel seçimler bittiği zaman kamuoyunda muhalefet partilerinde ya da iktidara biraz daha mesafeli entelektüellerde şöyle bir bakış açısı oluştu: Seçimlerde CHP çok önemli bir başarı elde etti. Bu yerel seçimdeki sinerji genel seçime yansıyacak, CHP’nin oyları yaklaşık yüzde 30’lara çıkacak. AK Parti de çok radikal bir gerilemeye sahne olacak. Biz hemen seçimlerden sonra sahaya çıkmadık, biraz bekledik. Biraz piyasa serinkanlı hareket etmeye başlasın. Bir ay sonra araştırma yapmaya başladığımızda AK Parti’nin oy oranı 39,9 yani yüzde 40. CHP’ninki yüzde 26’ydı. Bugün CHP’nin oyları yüzde 24. Şunu biz hemen yorumladık. Demek ki vatandaş da yerel seçimde ortaya koyduğu bir refleksi, tepkiyi otomatik olarak genel seçime yansıtmıyor. Biz şu analizi tekrarladık. Ben yaklaşık 10 yıldır CHP’nin bir sosyololojik sıkışmışlığından bahsediyorum.”

Yani Aktaş, ilk olarak yerel seçimler bittiğinde kamuoyunda belli bir kesimde oluşan bakış açısını aktarıyor. Araştırma sonuçlarını değil. Ardından ise bir araştırmalarına değinerek kamuoyunun yerel seçim ve genel seçimde farklı refleksler ortaya koyduğunu söylüyor. 

Atılan başlıkların ardından İhsan Aktaş sosyal medya hesabından bir açıklama da yaptı ve son yaptıkları anketin sonuçlarını da paylaştı. Bu sonuçlara göre, AK Parti’nin yüzde 45,4, CHP’nin yüzde 23,5, HDP’nin yüzde 10,3 oy alacağı tahmin edilmiş. A Haber yayınına katılan Aktaş, bu başlıkları atan kişilere yasal işlem başlatabileceklerini de söyledi. 

Sonuç olarak haber sitelerinin başlıklarına taşınan ve İhsan Aktaş’ın “AK Parti’nin oyları radikal biçimde gerileyecek” dediği cümlede seçim sonuçlarına dair bir tahmin söz konusu değil. İddia, bağlamdan koparmaya örnek. 

Kaynaklar

Haber Global YouTube, Z Kuşağı Siyasete Nasıl Bakıyor? Z Kuşağı Siyaseti Nasıl Etkiler? Bugün Seçim Olsa Ne Olur?, 7 Temmuz 2020

İhsan Aktaş Twitter hesabı, Konuyla ilgili açıklaması, 9 Temmuz 2020

İhsan Aktaş Twitter hesabı, anket sonuçlarına ilişkin açıklama, 8 Temmuz 2020

Sabah, GENAR Başkanı Aktaş yalana tepki gösterdi ve son anket sonucunu açıkladı, 8 Temmuz 2020

 

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Haber Global YouTube, Z Kuşağı Siyasete Nasıl Bakıyor? Z Kuşağı Siyaseti Nasıl Etkiler? Bugün Seçim Olsa Ne Olur?, 7 Temmuz 2020

İhsan Aktaş Twitter hesabı, Konuyla ilgili açıklaması, 9 Temmuz 2020

İhsan Aktaş Twitter hesabı, anket sonuçlarına ilişkin açıklama, 8 Temmuz 2020

Sabah, GENAR Başkanı Aktaş yalana tepki gösterdi ve son anket sonucunu açıkladı, 8 Temmuz 2020