Gökçek feribot sefer haritasını “Lozan’da verilen adalar” sanıyor

İDDİA: Lozan Antlaşması'yla kaybedilen adaların haritası.

YANLIŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Eylül 2016’da yaptığı bir konuşma sırasında “İşte şu an Ege’yi görüyorsunuz değil mi? Bağırsan sesinin duyulacağı adaları biz Lozan’da verdik. Zafer bu mu?” şeklinde sözler sarf etmesi Türkiye’de yeni bir gündem oluşturdu. Siyasiler, gazeteciler, tarihçiler Lozan Antlaşması ile ilgili bir çok açıklama yaptı.

Bu konu üzerine bir açıklama da Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’ten geldi. Gökçek şahsi twitter hesabından “ZEKA KÜPÜ LOZAN’CILAR. BAK BURNUMUZUN DİBİNDEKİ BU LAJİVERT RENKLİ ADALARI LOZAN DA YUNANİSTAN’A VERDİK. UTANMADAN LOZAN’A ZAFER DİYORSUNUZ” şeklinde bir tweet attı ve Lozan’da kaybedilen adaların görseli olduğu iddiası ile bir harita paylaştı.

melih-gokcek-lozan-tweet

Yaptığımız araştırma sonunda görselin Lozan Antlaşması’nda kaybedilen adalara değil Estamos Travel adlı şirketin Yunan Adaları feribot turlarına ait olduğu ortaya çıktı. Yani Gökçek’in attığı tweet aslında bir feribot seferleri haritası.

Google’da “Yunana Adaları haritası” şeklinde arama yapıldığında ilk sıranın 4. görselinin bu harita olduğunu da görmeniz mümkün. 

“Lozan’da verilen adalar”

Araştırmayı biraz daha derinleştirerek “Lozan Antlaşması’yla verilen adalar” iddiasına kısaca bakalım.

“Ege adaları” geniş bir alanı tanımlamakta ve bu adaların tamamının, tek seferde verildiği bir antlaşma yok. Adalar farklı dönemlerde yapılan farklı antlaşmalarla farklı devletlere verilmiş.

Bunlardan biri 1912’de yapılan Uşi Antlaşması. Bu antlaşmayla halihazırda İtalya işgalinde bulunan Oniki Ada olarak bilinen adalar İtalya’ya bırakıldı. Ardından gelen 30 Mayıs 1913’teki Londra Antlaşması’na konulanEge Adaları’nın geleceğinin büyük devletler tarafından kararlaştırılacağı”na dair madde ise 14 Kasım 1913’te imzalanan Atina Antlaşması’na yön verdi.

“Büyük devletler” Meis hariç 12 adanın İtalya’ya, Gökçeada ve Bozcaada hariç diğer adaların Yunanistan’a bırakılmasını kararlaştırdı. Meis ise, 1915’te , Fransızlar tarafından işgal edildi. 1921’de ise Fransızlar tarafından İtalya’ya terk edildi. 1947’de yapılan Paris Antlaşması ile de İtalya yönetimindeki adalar Yunanistan’a verildi.

Tarihçiler, Lozan Antlaşması için masaya oturulduğunda Türkiye’nin elinde zaten konuşulacak ada olmadığı görüşünde. İlber Ortaylı ise  “Lozan’da siyasi sınır tartışacak durum olmadığını” söylüyor.

**Ege Adaları hakkkında daha fazla bilgi ve yorum için:

http://www.hazalpapuccular.com/ege-adalari-uzerine-birkac-soz/

http://dergiler.ankara.edu.tr/dergiler/45/1909/20038.pdf

https://www.youtube.com/watch?v=cpL-hZ8gWy8

 

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.