Göksel Gümüşdağ’ın seyyar ciğer satıcılığı yaptığı iddiasıyla paylaşılan fotoğraf

İDDİA / Fotoğraf: İBB Başkanı olacağı konuşulan Emine Erdoğan’ın akrabası Göksel Gümüşdağ, 15 yıl önce arabada ciğer satıyordu.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı için ismi konuşulan, Emine Erdoğan’ın abisinin damadı Göksel Gümüşdağ’a ait olduğu, Gümüşdağ’ın 15 yıl önce arabada ciğer sattığı iddia edildi. Fotoğraf geçmiş yıllarda, Fotomaç gibi haber sitelerinde de, Gümüşdağ’ın eski hali olduğu iddiasıyla paylaşılmıştı.


Ancak iddia doğru değil. Görsel montajlanmış. Fotoğrafın orijinalindeki kişi, Ankara’da uzun yıllardır seyyar olarak ciğercilik yapan Naci Örki.


Fotoğraf Ciğerci Naci’ye ait

Fotoğrafın çekildiği yer Ankara’da bulunan Arjantin Caddesi.

Arnavut Ciğercisi Göksel yazan aracın aslında Arnavut Ciğercisi Naci’ye ait olduğunu söylemek mümkün. Fotoğrafın üzerinde montaj yapılmış olsa da seyyar araçta görülen telefon numarasının “0532 367” ile başladığı görülüyor. Ciğerci Naci’nin telefon numarası ise 0532 367 38 77. Ciğerci Naci ile ilgili olarak basında yer alan pek çok haber bulunuyor.

teyit.org’un ulaştığı Ciğerci Naci montajlanan fotoğraftaki kişinin kendisi olduğunu ifade etti. 2007 yılının Nisan ayında gazetelerde, “Ciğerci Naci plaketi kaptı” başlığıyla Genç Girişimciler Derneği tarafından aldığı ödülün haberlerinde kullanılan fotoğrafın orijinali şöyle:


Ciğerci Naci olarak bilinen Naci Örki iddiada kullanılan fotoğrafın orijinaliyle.
Ciğerci Naci hakkında 2007’de çıkan haberler

Aydoğan Yüce ve Nuri Ertuğ Tuğalan’ın 2007 yılında çektiği Ciğerci Naci ile ilgili kısa filmi de buradan izleyebilirsiniz.


Gümüşdağ 2002 yılında AK Parti İl Yönetim Kurulu’nda bulunuyordu

Göksel Gümüşdağ, 1964 yılından beri elektronik işinde olan Gümüşdağ ailesinin şirketi Gümüşdağ Elektronik’te 2001 yılında yönetim kurulu başkan yardımcısı olarak görev aldı. 2002 yılında AK Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyeliği – Mali ve İdari İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı oldu, 2004 yılında Küçük Çekmece ilçesi Belediye Meclis Üyeliği, Grup Başkan Vekilliği görevlerini üstlendi aynı zamanda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeliğine ve Eğitim, Gençlik, Spor ve Kültür Komisyonu Başkanlığı görevlerinde bulundu. 2007, 2009 ve 2014 yıllarında ise İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi ikinci Başkan vekilliğine seçildi ve halen bu görevi yürütüyor.

2002 yılında ATV’de yayınlanmaya başlayan Ekmek Teknesi isimli dizinin 29. bölümünde de Heradot Cevdet isimli karakteri dinlemek için kahvehanede bir araya gelen Galatasaraylı oyuncularla birlikte Gümüşdağ’ı görmek mümkün.

Bu fotoğraftaki kişinin Göksel Gümüşdağ olduğu ve 15 yıl önce yani 2002 yılında ciğercilik yaptığı iddiaları bu nedenlerle de doğru değil.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.