Gökyüzünde korkunç ve garip bir varlık görüldüğü iddiası

İDDİA: Video gökyüzündeki garip ve korkutucu bir varlığı gösteriyor.

YANLIŞ

Sosyal medyada kısa sürede yaygınlaşan ve Teyit’e de ihbar olarak gelen bir videonun, şiddetli bir yağmur esnasında gökyüzünde korkunç ve garip bir varlık görüldüğünü gösterdiği iddia edildi. Bazı hesaplar bu garip varlığın bir uzaylıya ait olduğunu da öne sürdü. 

Fakat video gökyüzünde beliren korkunç bir varlığı göstermiyor. Videoda görülen ördek figürü video düzenleme programıyla eklenmiş.

Video üzerinde düzenleme yapılmış

Videoyu Google tersine görsel arama yöntemi ile arattığımızda, ilk kez 19 Ekim 2018’de Vimeo üzerinden paylaşıldığını görüyoruz. Videonun altında yer alan açıklamada, videoya yerleştirilen cismin bir plastik ördek figürü ve bu figürün Blender adlı üç boyutlu modelleme ve canlandırma yazılımıyla oluşturulduğu yazıyor. 

Tasarımcının kişisel internet sitesine gittiğimizde benzer birçok işiyle daha karşılaşıyoruz. Malezyalı sanatçı Mclelun, kendini “Programlama dünyasında yok olmanın ve fantazinin eşiğinde uçan nadir yaratıklardan biri. Aynı zamanda renk körü ve melez bir tasarımcı, programcı. Karalamayı, yeni karakterler yaratmayı ve manzara resimleri yapmayı sever. Boş zamanlarında çeşitli yazılımlarla denemeler yapar. Tasarımları uluslararası yayın ve etkinliklerde yer aldı” diye tanıtıyor. Sanatçının çalışmalarına Instagram hesabından da ulaşılabiliyor. Hatta dolaşıma sokulan videonun tasarım aşamasından kısa bir videoyu da hesabından paylaşmış.

Video 11 Temmuz, 19 Ekim ve 10 Aralık 2019 tarihlerinde farklı hesaplar tarafından YouTube üzerinden de paylaşılmış. 

Sonuç olarak iddia doğru değil. Video eski tarihli. Videoda yer alan garip yaratık plastik bir ördek figürü ve videoya sonradan eklenmiş. İddia, yaygın bilinen yedi yanlış bilgi türünden manipülasyon ve hatalı ilişkilendirmeye örnek gösterilebilir.

Kaynaklar

YouTube, scary footage, 11 Temmuz 2019

Blender internet sayfası, hakkında

Vimeo, cthulhu rubber duck, 19 Ekim 2018

YouTube, OutKast- Hey ya!, 19 Ekim 2019

YouTube, crimewave, 10 Aralık 2019

Mclelun Lee internet sayfası

Mclelun Lee Instagram sayfası

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

YouTube, scary footage, 11 Temmuz 2019

Blender internet sayfası, hakkında

Vimeo, cthulhu rubber duck, 19 Ekim 2018

YouTube, OutKast- Hey ya!, 19 Ekim 2019

YouTube, crimewave, 10 Aralık 2019

Mclelun Lee internet sayfası

Mclelun Lee Instagram sayfası