Google, teyit.org analizlerini arama sonuçlarında önceliklendirmeye başladı

ABD’deki başkanlık seçimlerini takiben Google, yaptığı açıklamada, sahte ve yalan haber paylaşımında bulunan yayıncıların reklam ve pazarlama ağından mahrum bırakılacağını dile getirmişti.

Son birkaç ayda artan “yalan haber” tartışmalarının üzerine Google, sahte haber yayanları reklam ağından çıkarmakla kalmamış “doğrulama etiketi” özelliğini duyurmuş, doğrulama platformlarının içeriklerine arama sıralarında öncelik tanıyacağını belirtmişti.

Geçtiğimiz ay tüm kullanıcılara açılan özellik ile Google’ın doğrulama platformlarına sağladığı bu ayrıcalık, yanlış haberlerin yayılmasının önüne geçmek için bir fırsat olarak görülüyor.

Nasıl çalışıyor?

Google’da arattığınız herhangi bir anahtar kelimeyle alakalı teyit.org’da yer alan bir doğrulama bulunuyorsa, Google arama sonuçlarında bu analize öncelik tanıyor. Arama sonucunda analizde hangi iddianın ele alındığı “Talep” kısmında, bu iddianın nerede ortaya çıktığı “Talep eden” kısmında yer alıyor.

Son satırda ise teyit.org’un iddiaya ilişkin sonucu “Doğru”, “Yanlış”, “Karma” ya da “Belirsiz” olarak yer alıyor. Eğer kullanıcılar analizin hatalı olduğunu düşünürse arama sonucunda yer alan “Geri Bildirim” linkine tıklayarak içeriği rapor edebilecek.

Bir sahte içeriği gerçeğinden ayırt etmenin yollarına, teyitçi gibi düşünebilmeyi sağlayan yöntemlere, doğrulama araçlarına, fact-checking dünyasından haberlere ve güncel gelişmelere yer verdiğimiz #teyitpedia yazısını sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler.

Bu kategorideki yazılarımızı daha hızlı sürede hazırlamamız ve daha fazla kişiye ulaştırabilmemiz için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.