Google’ın “devlet destekli hacker” uyarısı ne anlama geliyor?

İDDİA: Google, bazı kullanıcıları devlet destekli hackerlara karşı uyardı. Kullanıcılardan güvenlik önlemi almalarını istedi.

DOĞRU

helmuth-von-motke

teyit.org’a gelen ihbarlar arasında yer alan bir habere göre, Google bazı kullanıcıları devlet destekli hackerların saldırılarına karşı uyararak, güvenlik önlemlerini artırmalarını istedi. Google mesajının ekran görüntüsüyle Twitter ve diğer sosyal ağlarda paylaşılan uyarı montaj ya da sahte değil. Google bu uyarıyı 2012’den bu yana yapıyor.

google-devlet-destekli-hacker-uyarisi

Devlet destekli saldırganlar şifrenizi çalmayı deniyor olabilir.

Bunun yanlış bir alarm olma ihtimali var ancak devlet destekli saldırganların şifrenizi ele geçirmeye çalıştığını tespit ettiğimize inanıyoruz. Bu Gmail kullanıcılarının %0.1’inden azının karşılaştığı bir şey. İpucumuzun ne olduğunu açıklayamıyoruz çünkü saldırganlar ipucumuzu öğrenecek ve taktiklerini değiştirecek, hesabınızı kullanarak bazı hamleler gerçekleştirecek veya verilerinize erişecekler. Güvenliğinizi artırmak için şu anki ayarlarınızı değiştirmenizi öneriyoruz.

Uyarı ne anlama geliyor?

Geçtiğimiz birkaç gün içerisinde yalnızca Türkiye’den değil, pek çok farklı bölgeden kullanıcı Google’dan şifrelerini değiştirmeleri yönünde böyle bir uyarıyla karşılaştı.

“Devlet destekli hackerlar şifrenizi çalmaya kalkışabilir” başlığıyla kullanıcıları uyaran Google, yaptığı açıklamada “2012’den bu yana Google Hesapları’nın devlet destekli saldırganlar tarafından ele geçirilme riski olduğunu düşündüğümüzde, kullanıcıları bu konuda uyarıyoruz. Bu uyarı, kullanıcıların halihazırda şifrelerinin sızdığı veya geniş çaplı bir saldırıya maruz kaldığımız anlamına gelmiyor. Bu tarz bir uyarıyı alan kişi, uyarıdaki adımları takip ederek Google Güvenlik Kontrolü’nü yerine getirmeli.” dedi.

ezra-klein

Google, Mart ayında Güvenlik Blog’unda yaptığı bir açıklamayla, güvenlik önlemlerini artırdıklarını ve devlet destekli saldırganlarla karşılaşıldığında kullanıcıları tam sayfa uyaracaklarını belirtmişti.

Google, uyarıda bahsi geçen devletin hangi devlet olduğuna veya bir saldırının devlet destekli olduğunu nasıl anladıklarına ilişkin soruları ise “saldırganların işine yarar bilgi sağlamamak amacıyla” yanıtsız bırakıyor.

julia-ioffe