Görselin Aydın’ın Atça beldesini gösterdiği iddiası

İDDİA: Fotoğraf, Aydın'ın Atça beldesinin yukarıdan görünüşünü gösteriyor.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir görselin, Aydın’da bulunan Atça beldesinin yukarıdan görünüşünü gösterdiği iddia edildi. 1 Aralık 2019 tarihinde bir Instagram sayfası tarafından da paylaşılan görsel, yaklaşık 11 bin kişi tarafından beğenildi.

Ancak görsel Atça’yı değil, İtalya’da bulunan Palmanova’yı gösteriyor. Atça beldesinin de görseldekine benzer bir imar planı var. Beldenin ışınsal planı 1924 senesinde Paris’teki Charles De Gaulle Meydanı örnek alınarak Abdi Hıfzı Bey tarafından hazırlanmış.

Görsel Atça’yı değil Palmanova’yı gösteriyor

İki bölgenin de uydu görüntülerine Google Haritalar aracılığıyla ulaşmak mümkün. 

İki görüntü karşılaştırıldığında, iddia konusu görseldeki yerleşimin Palmanova olduğu anlaşılabiliyor. 

“Yıldız Kale” olarak da bilinen şehir, 1593’te, yani Rönesans döneminde İtalyan Mimar Vincenzo Scamozzi tarafından tasarlanmış.

İnternetten Palmanova’ya ait başka görsellere erişmek de mümkün.

Atça’nın da benzer bir tasarımı var

Atça’nın imar planıysa 1924 yılında yapılan çalışmalara dayanıyor.  

Sitede verilen bilgilere göre, Küçük Paris olarak da bilinen Atça’nın bugünkü hali, 1924 senesinde Mühendis Abdi Hıfzı Bey tarafından Paris’te bulunan Charles De Gaulle Meydanı örnek alınarak tasarlandı. Yine Atça ile ilgili yazılan bir makalede de Abdi Hıfzı Bey’in Atatürk’ün isteği üzerine fen işleri memuru Halil Bey ile tek merkezli ışınsal kent formu planının bir benzerini modellediği bilgisine erişilebiliyor. Atça’nın Charles De Gaulle’den farklı olarak 12 yerine sekiz ana caddesi bulunuyor.

Atça’nın yukarıdan çekilmiş başka görüntülerine de ulaşmak mümkün.

İlginizi Çekebilir:  'İdeal Cumhuriyet Köyü' projesini Atatürk çizdi iddiası

Sonuç olarak, görselde havadan görüntüsünü gördüğümüz yer İtalya’daki Yıldız Kale olarak bilinen Palmanova. Ancak Atça’nın da benzer bir görünümü var. İddia, yanlış bilginin en yaygın yedi türünden hatalı ilişkilendirmeye örnek gösterilebilir.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Researchgate, Palmanova şehrinin imarı hakkında ayrıntılı bilgi, Kasım 2016

Alamy, Palmanova şehrine ait görseller

Alamy, Palmanova şehrine ait görseller

Aydinatca.com, Atça’nın imar planına dair bilgiler

NTV, 30 derecelik açılarla 12 caddenin kesiştiği Charles De Gaulle Meydanı ve Zafer Takı, 12 Mayıs 2017

YouTube, Atça - "Küçük Paris" tanıtım videosu, 7 Mart 2017

Bartın University International Journal of Natural and Applied Sciences, Atça'daki peyzajı biçimlendiren planlı kentsel gelişim üzerine irdelemeler, Temmuz 2018