Görüntülerin İstanbul’daki üçüncü havalimanının tanıtım videosundan olduğu iddiası

İDDİA / Video: İstanbul’a inşa edilen yeni havalimanının tanıtım videosu.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir videonun, İstanbul’da inşa edilmekte olan yeni havalimanının tanıtım videosu olduğu iddia edildi. Video, Facebook üzerinden 326 binden, Twitter üzerinde ise 3 binden fazla izlendi. Eğlence amaçlı içerik paylaşımları yaptığını belirten “Diriliş Sözlük” adlı Facebook sayfasından yayılan bu video, daha sonra çeşitli sosyal medya hesapları tarafından paylaşıldı.

Ancak videonun üçüncü havalimanının tanıtım videosunu gösterdiği iddiası doğru değil. Video, Singapur’un Changi Havalimanı’na yapılmakta olan ve 2019 yılında açılması planlanan “Jewel” isimli çok amaçlı kompleksi gösteriyor. Videonun, 4 Aralık 2014 tarihinde Changi Havalimanı’nın hesabından YouTube’a yüklendiği görülüyor. Videonun 25. saniyesinden sonraki kısım, İstanbul’da yapılmakta olan yeni havalimanının tanıtım videosu olarak dolaşıma sokulan videoyla aynı.

Jewel, Changi Havalimanı’nın 1. terminalinin kapasite artırım ihtiyacından doğmuş. Dünyaca ünlü mimar Moshe Safdie tarafından dizayn edilen yapının içerisinde 21 bin metrekarelik bir bahçe ve 40 metrelik bir şelale de bulunacak. Toplam alanı 134 bin metrekareyi bulacak olan kompleksin 2019’da açılması hedefleniyor.

Changi Havalimanı 6 senedir “Dünyanın en iyi havalimanı” seçiliyor

Havayolu firmalarının ve havalimanlarının değerlendirildiği yarışmalar düzenleyen ve bağımsız bir danışmanlık şirketi olan SkyTrax tarafından 2013’ten beri her yıl “Dünyanın en iyi havalimanı” seçilen Changi Havalimanı, 2017 yılında 62 milyondan fazla yolcuya ev sahipliği yaptı. 2018 itibariyle dünyanın en işlek 18. havalimanı olan Changi Havalimanı’nın yolcu kapasitesi, Jewel’ın açılmasıyla 85 milyonu bulacak. Uzun vadede ise 70 milyon yolcu kapasiteli 5. terminalin açılmasıyla Changi Havalimanı’nın kapasitesinin yaklaşık 2 katına çıkarılması hedefleniyor. Changi Havalimanı, 13 kilometrekarelik bir alan üzerine kurulmuş durumda.

Yeni havalimanında yolcu kapasitesi hedefi 200 milyon

29 Ekim 2018’de açılması beklenen ve henüz ismi belli olmayan “üçüncü havalimanı”, ilk fazın tamamlanması sonrası 90 milyon, tüm fazların tamamlanması sonrasında da, yılda 200 milyonun üzerinde yolcu ağırlamayı hedefliyor. Bu sayı, dünyanın en işlek havalimanı olup yılda 100 milyondan fazla yolcu ağırlayan Atlanta Hartsfield-Jackson Havalimanı’nın kapasitesinin yaklaşık 2 katı. Keza, üçüncü havalimanının bütün fazları tamamlandığında hedeflenen yolcu kapasitesi, dünyanın en işlek havalimanı olma hedefiyle inşa edilen ve yılda 100 milyondan fazla yolcu ağırlayacak olan Çin’in Pekin Daxing Havalimanı’nın da 2 katına tekabül ediyor. Karşılaştırıldığında, İstanbul Atatürk Havalimanı’nın 2017 yılında yaklaşık 64 milyon yolcu ağırlayarak dünyanın en işlek 15. havalimanı durumunda olduğu görülüyor. 76.5 kilometrekarelik bir alana inşa edilen yeni havalimanı, alan olarak da dünyanın en büyük 3. havalimanı olacak.

Üçüncü havalimanının yapımını üstlenen İGA adlı şirketin YouTube kanalında havalimanına dair birden fazla tanıtım videosu bulunabiliyor. Bu videolardan en kapsamlısı olan 22 Aralık 2017 tarihli video aşağıdan izlenebilir.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Jewel Changi Airport, Jewel hakkında genel bilgiler

Havayolu 101, Jewel’ın 2019’da açılacağı hakkında bir haber, 22 Mart 2017

InHabitat, Jewel hakkında genel bilgiler, 21 Haziran 2017

Airline Equality, 2018 yılı “Dünyanın en iyi havalimanı” ödülleri, 21 Mart 2018

The Straits Times, Changi Havalimanı 2017 yılı yolcu istatistikleri, 23 Ocak 2018

International Airport Review, 2018 yılı itibariyle dünyanın en işlek havalimanları, 9 Nisan 2018

Karar, Yeni havalimanının açılış tarihi konusunda Erdoğan’ın açıklaması, 23 Eylül 2018

Basın İlan Kurumu, “11 rekor ile dünyanın en büyüğü olacak”, 22 Ocak 2018

Asia Times, Daxing Havalimanı hakkında bir haber, 15 Mayıs 2018

Business Insider, Daxing Havalimanı hakkında bir haber, 18 Ekim 2017

World Atlas, Dünyanın alan itibariyle en büyük havalimanları, 4 Nisan 2018

İGA, İGA hakkında genel bilgiler

CNN Türk, Yeni havalimanının tanıtım videosu, 22 Aralık 2017