Görüntülerin Kırşehir’de Diyarbakır Tatlı Salonu’na ismi nedeniyle düzenlenen saldırıyı gösterdiği iddiası

İDDİA: Video Kırşehir’deki Diyarbakır Tatlı Salonu isimli işletmeye yönelik saldırıyı gösteriyor.

DOĞRU

Sosyal medyada paylaşılan bir videoda kalabalığın Diyarbakır Tatlı Salonu isimli bir işletmeye saldırdığı görülüyor. İddiaya göre Kırşehir’de yaşanan saldırının sebebi ise işletmenin ismi. Bazı kullanıcılar tarafından güncelmiş gibi de algılanan paylaşım Facebook’ta 4 binden fazla beğeni almış.

İddia doğru. Söz konusu video Kırşehir’deki Diyarbakır Tatlı Salonu isimli işletmeye yönelik saldırıyı gösteriyor ancak beş yıl önceden yani güncel değil.

Görüntüler beş yıl önceden

Diyarbakır Tatlı Salonu Kırşehir şeklinde Google’da arama yaptığımızda 2015 yılında paylaşılan videolara ulaşmak mümkün. Hürriyet ve Cumhuriyet gibi gazetelerin de olaya yer verdikleri görülebiliyor. Olayın güncel olmadığı kesin. 

Görüntüler 8 Eylül 2015’te Kırşehir’de yaşananları gösteriyor. Hürriyet’in haberinde de aktarıldığı gibi, Diyarbakırlı Alakuş ailesine ait iki tatlı, bir tantuni ve çiğ köfte dükkanı yağmalanıp yakılmış, ailenin oturduğu apartman da taşlanmıştı.

Kırşehir’de, 8 Eylül 2015’te “Teröre Lanet Bayrağa Saygı’’ adıyla düzenlenen yürüyüşten sonra, aralarında HDP il binası ve Gül Kitabevi’nin de bulunduğu, 32 ev ve işyeri saldırıya uğramıştı. HDP’li Eşref Odabaşı’na ait Gül Kitabevi’ne saldırıda bulunan altısı tutuklu, 16 kişi hakkında dava açılmıştı

Kırşehir’deki saldırıların odak noktalarından biri de Diyarbakırlı Alakuş Ailesi’ne ait dört işyeri ve bir aile apartmanı olmuştu. 24 Mayıs 2016’daki duruşmada tüm tutuklular tahliye edilmişti. Yozgat İdare Mahkemesi’nde Kırşehir Valiliği’ne karşı açılan dava ise 2019 da sonuçlandı. Mahkeme devletin yeterli güvenlik önlemini almadığına kanaat getirerek 1 milyon liraya yakın tazminata karar verdi.

Sonuç olarak görüntülerin Kırşehir’de Diyarbakır Tatlı Salonu’na saldırıldığını gösterdiği doğru. Ancak olay 2015 yılında yaşanmış. 

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Facebook, eski tarihli paylaşım, 9 Eylül 2015

Hürriyet, Kırşehir'de 8 Eylül'de Diyarbakırlı ailenin iş yerini kundaklayıp yağmaladılar, 4 Kasım 2015

Cumhuriyet, Kırşehir’de Diyarbakırlıların iş yerlerinin yakılma görüntüleri ortaya çıktı, 4 Kasım 2015

Hürriyet, Kırşehir gerçeği: Listeyle yakmışlar, 22 Ekim 2015

Sol, Kırşehir'de yakılan Gül Kitabevi davasının ilk duruşması yarın, 14 Aralık 2015

Bianet, Kırşehir'deki Saldırılara Dair Davada Tutuklu Sanık Kalmadı, 24 Mayıs 2016

NTV, Gül Kitabevi'ni yakmanın faturası devlete, 15 Şubat 2019