Gülse Birsel’e atfedilen sözler bir Karadeniz fıkrasından alınma

İDDİA: Hadi Lan” başlıklı metin Gülse Birsel’e ait.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bazı gönderilerde yer alan “Hadi Lan” başlıklı bir metnin, Gülse Birsel’e ait olduğu iddia edildi. Bu paylaşımlardan yalnız biri, yaklaşık 2 bin kez paylaşıldı ve 5 bin kez beğenildi. 

Gülse Birsel’e ait olduğu iddiasıyla paylaşılan yazı 

HADİ LAN!!!

Karacıların komutanı tatbikat sırasında bir asker çağırmış. Asker:

-“Emret komutanım” diyerek yanına gitmiş.

Komutanı yere yatmasını istemiş. Daha sonra da bir tanka askerin üzerinden geçmesi için emir vermiş. Asker kılını bile kıpırdatmadan yattığı yerde beklemiş ve malumunuz ezilmiş. Komutan diğerlerine dönerek:

-“İşte cesaret” demiş.

Havacıların komutanı bir asker çağırmış. Asker:

-“Emret komutanım” diyerek komutanının yanına gitmiş.

Komutanı helikoptere binmesini emretmiş. Asker helikoptere binmiş ve havalanmış. Daha sonra komutanı askere aşağıya paraşütsüz atlamasını emretmiş, asker de emre itaat etmiş ve atlamış. Yere çakılmış ve can vermiş. Komutan da diğerlerine dönerek:

-“İşte cesaret” demiş.

Sıra gelmiş denizci komutana. Denizci komutan askerini çağırmış. Asker çakı gibi hazırola geçmiş ve;

-“Emret komutanım” demiş. Komutan;

-“Derhal denize atla ve 10 dakika yüzeye çıkma” demiş.

Asker;

-“Hadi lan” demiş. Komutan diğer komutanlara dönerek:

-“İşte asıl cesaret bu” demiş.

Asıl cesaret ülkede yaşananlara, zulümlere, zamlara, yolsuzluklara, haksızlıklara katlanarak yavaş yavaş ölüp yok olmak değil, halkın düzenini bozup, kendi düzenini sağlayanlara “HADİ LAN” diyebilmektir.

Gülse Birsel

Ancak iddia doğru değil. Metin, bir Karadeniz fıkrası modifiye edilerek üretilmiş. 

Yazının kaynağı Karadeniz fıkrasına dayanıyor

Gülse Birsel’e ait olduğu iddia edilen metni, mevcut haliyle arattığımızda, 3 Eylül 2019’da Rıfat Serdaroğlu tarafından kaleme alınan bir köşe yazısına ulaşıyoruz. Bu yazıda Serdaroğlu, yazının kendisine Süleyman Yüksel tarafından iletildiğini ifade ediyor. Teyit’in ulaştığı Yüksel ise, yazıyı başka bir yerden aldığını, fakat kaynağını hatırlamadığını belirtti.

Teyit olarak, bu defa metindeki anahtar kelimeleri eski tarihli içeriklerle arattık ve 10 sene öncesine tarihlenen bir Karadeniz fıkrasına ulaştık. Fıkranın bu eski versiyonunda, ülke durumu ile ilişkilendirilen bir bölüm yok ve “hadi lan” yerine başka bir ifade kullanılıyor. Yani fıkranın gündeme uygun olarak güncellendiğini söylemek mümkün. Aynı yıllarda yine bu kilit kelimeler ve Gülse Birsel adıyla arama yapıldığında bir sonuca ulaşılamıyor. 

Gülse Birsel iddiayı yalanladı

Metin hakkında Gülse Birsel, daha 2019’da Twitter hesabı üzerinden bir açıklama yapmış ve ifadelerin kendine ait olmadığını söylemişti. Metnin son günlerde yeniden dolaşıma girmesi üzerine, Birsel 6 Mart 2020’de Instagram hesabı üzerinden yeniden bir açıklama yaptı; metnin kendisine ait olmadığını yineledi. 

Sonuç olarak iddia doğru değil. “Hadi lan” başlıklı yazı Gülse Birsel’e ait değil. Yazı bir Karadeniz fıkrası değiştirilerek oluşturulmuş. İddia, çarpıtmaya örnek.

Kaynaklar

Instagram, Gülse Birsel’in iddiayı yalanladığı paylaşım, 6 Mart 2020

Twitter, Gülse Birsel’in iddiayı yalanladığı paylaşım, 22 Kasım 2019

Bandırma Manşet, Hadi Len, 3 Eylül 2019

Xing, Fıkranın 10 sene önce paylaşıldığı sayfa, 2010

Süleyman Yüksel ile yapılan telefon görüşmesi, 9 Mart 20.15

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Instagram, Gülse Birsel’in iddiayı yalanladığı paylaşım, 6 Mart 2020

Twitter, Gülse Birsel’in iddiayı yalanladığı paylaşım, 22 Kasım 2019

Bandırma Manşet, Hadi Len, 3 Eylül 2019

Xing, Fıkranın 10 sene önce paylaşıldığı sayfa, 2010

Süleyman Yüksel ile yapılan telefon görüşmesi, 9 Mart 20.15