Gülse Birsel’in parayla satılan poşetler hakkında yazdığı iddia edilen yazı

İDDİA: “Hepimiz 25 kuruşuz, ne poşetmiş arkadaş rejim değişti” başlıklı yazı Gülse Birsel’e ait.

YANLIŞ

Sosyal medyada ve Atatürkiye Haber, Detay Kıbrıs, Haberin Göbeği, Duyarlı Sanatçılar gibi internet sitelerinde yayınlanan “Hepimiz 25 kuruşuz, ne poşetmiş arkadaş rejim değişti” başlıklı yazının oyuncu ve mizah yazarı Gülse Birsel’in 1 Ocak 2019’dan itibaren marketlerde satılan poşetlerin 25 kuruş olması hakkında kaleme aldığı bir köşe yazısı olduğu iddia edildi.  

Facebook’da 11 Ocak 2019’da bir kullanıcı tarafından paylaşılan iddia konusu yazı şimdiye kadar 215 defa paylaşıldı ve 788 beğeni aldı.

Gülse Birsel’e ait olduğu iddiasıyla paylaşılan “Hepimiz 25 kuruşuz, ne poşetmiş arkadaş rejim değişti” başlıklı yazı, 1 Ocak 2019’dan itibaren marketlerdeki poşetlerin 25 kuruştan satılmaya başlamasının, diğer pek çok konudan daha fazla ülke gündeminde yer almasına sitem ediyor. Gülse Birsel’e ait olduğu iddia edilen metin şöyle:

“Hepimiz 25 kuruşuz !

NE POŞETMİŞ ARKADAŞ

Rejim değişti, sessizlik.

Cumhuriyet dönemi kurulan fabrikalar üç kuruşa satıldı, yıkıldı, yerine AVM dikildi, sessizlik

Ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına hakaret ettiler, sessizlik.

Orduya kumpaslar kuruldu, sessizlik.

Aydınlar, sanatçılar mahkeme kapılarında süründü, sessizlik.

Adaletin hali ortada, sessizlik

Bu ülkenin topraklarında Barzani devlet töreniyle karşılandı, pkk paçavrası bayrağımızın dalgalandığı göndere çekildi, sessizlik.

Tüm kurumlara liyakatsiz tipler doldurulmuş, sessizlik

Tarım bitti, sessizlik.

Hayvancılık bitti, sessizlik.

Sayıştay raporları açıklandı. Belediyelerdeki yolsuzluklara inanamadım. Ülkede sessizlik.

Soma’da, Ermenek’te maden altında can verdi işçiler, sessizlik.

Ülkenin her köşesi beton yığınına döndü, sessizlik.

Ormanlar talan edildi, sessizlik.

Dereler HES’lere kurban edildi, sessizlik.

Eğitimin içini boşalttılar, sessizlik.

Yandaş basın ülkeyi aptal yerine koymaya ve cebini doldurmaya devam etti, sessizlik.

Üniversite hastaneleri can çekişti, sessizlik.

Bahçeli koca MHP’yi bu ülkenin görebileceği en kötü şekilde siyasi tarihe gömdü, sessizlik.

Geçmediğimiz köprülere vergilerimizden milyonlar ödüyoruz, sessizlik.

Suriyeli sorunu büyüdükçe büyüyor, sessizlik.

Tecavüz, şiddet, ahlaksızlık almış başını gidiyor, sessizlik.

Cemaat/tarikat yurtlarında hem çocuklarımızın hem ülkemizin geleceği karartılıyor, sessizlik.

Ne poşetmiş arkadaş! Marketler müşterinin kullandığı poşeti ücretli yaptı. Birden sesler yükseldi, tepkiler geldi. Bu ülkenin 25 kuruşluk naylon poşet kadar değeri yokmuş. Kahroluyorum.”

Ancak Gülse Birsel’in poşetlerin 25 kuruş olmasıyla ilgili bir yazı kaleme aldığı iddiası doğru değil. Söz konusu yazı Onuncu Köy isimli Facebook sayfasından alınmış. Yazının kaynağı ise şu an için belirsiz. Gülse Birsel’in köşe yazıları haftada bir Hürriyet’te yayımlanıyor ve bu yazılar arasında poşetlerle ilgili bir yazıya rastlanmıyor. Ayrıca Gülse Birsel sosyal medya hesabından ilgili yazının kendisine ait olmadığını da açıkladı.

Gülse Birsel sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı

İddia paylaşımların ardından Gülse Birsel 11 Ocak 2019’da kendi Twitter hesabından attığı bir tweette yazının kendisine ait olmadığını belirtti.

Gülse Birsel’in köşe yazıları haftada bir Hürriyet’te yayımlanıyor. Birsel’in Hürriyet’teki köşe yazıları incelendiğinde söz konusu yazıya rastlanmıyor. Gülse Birsel’in son yazısı 9 Ocak 2019’da yayımlanmış. Yazının konusu ise Türkiye’den yurt dışına göç eden vatandaşların ruh halleri.

Yazı daha önce Onuncu Köy isimli Facebook sayfasında da paylaşılmış

İddia konusu metnin ilk olarak 4 Ocak 2019’da Onuncu Köy isimli bir sayfa tarafından paylaşıldığı görülebiliyor.

teyit.org’’un ulaştığı Onuncu Köy sayfasının yöneticisi Yelda Kök Elal, söz konusu metni kendisinin kaleme aldığını, metnin başka internet siteleri tarafından izinsiz kopyalanmış olduğunu ifade etti.

Yazı 7 Ocak 2019’da Aydınpost’ta da yayımlanmış

Yazıdaki cümlelerle internette arama yapıldığında söz konusu yazının Ahmet Gözen’in yerel bir gazete olan Aydınpost’ta yayımlanan 7 Ocak 2019’daki köşe yazısında da yer aldığı anlaşılıyor.

Gözen’in 7 Ocak’taki yazısının başlığı “Aydın Valimiz AYBA Konusunu Niye Çözmüyor?”. Ahmet Gözen bu yazıda bölge halkının birçok sorununa değinmiş. Yazının son başlığı ise “Ne poşetmiş arkadaş!”. Burada yer alan cümlelerin iddia konusu metinle birebir aynı olduğu görülüyor.

Aydınpost’ta yayımlanan yazının ilgili bölümü

Yazının sonunda ise poşetlerle ilgili bu cümleleri yazan kişinin Ahmet Gözen’in okurlarından Harp Okulu emekli pilotu Önder Atay olduğu bilgisi veriliyor. Airkule’de yer alan bir habere göre Önder Atay, Türk Hava Yolları (THY) eski pilotu.

teyit.org’un ulaştığı Aydınpost gazetesinin yetkilileri söz konusu iddialar hakkında gerekli bilgilendirmenin gazetenin yayın yönetmenine yapıldığını ve bu iddia üzerine bir açıklama yapılacağını belirtti.

teyit.org’un 20 Temmuz 2017’deki bir analizinde de Harun Kolçak’ın vasiyeti olduğu iddia edilen bir metin incelenmiş ve söz konusu metnin Kolçak’ın vasiyeti olmadığı fakat metnin kaynağının belirsiz olduğu ortaya çıkarılmıştı.

İnternette buna benzer birçok metin sahte isimlerle paylaşılıyor. Bu yöntemle söz konusu metinler daha fazla insana ulaşıyor.

Sonuç olarak Gülse Birsel’in poşetlerin 25 kuruş olmasının ülke gündeminde başka konulardan daha fazla yer tuttuğu konulu bir yazı kaleme aldığı iddiası doğru değil. Söz konusu yazı daha önce bir Facebook sayfasında ve Aydınpost gazetesinde de yer almış.

Kaynaklar

Hürriyet, Gülse Birsel’in haftalık köşe yazıları arşivi

Twitter, Gülse Birsel’in attığı tweet, 11 Ocak 2019

Aydınpost, Ahmet Gözen’in ilgili yazısı, 7 Ocak 2019

Kapak Fotoğrafı: Zeynel Abidin Ağgül

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Hürriyet, Gülse Birsel’in haftalık köşe yazıları arşivi

Twitter, Gülse Birsel’in attığı tweet, 11 Ocak 2019

Aydınpost, Ahmet Gözen’in ilgili yazısı, 7 Ocak 2019

Kapak Fotoğrafı: Zeynel Abidin Ağgül