Gürcistan’dan Türkiye’ye girerken yol tabelasında “Good Luck” yazıyor iddiası

İDDİA: Gürcistan’dan Türkiye’ye girerken sınıra yakın tabelada “Good Luck” (iyi şanslar) yazıyor.

DOĞRU

teyit.org’a ihbar olarak gelen bir iddiada, Gürcistan’dan Türkiye’ye girerken, Sarp Sınır Kapısı yakınlarındaki bir tabelada “Good Luck” (iyi şanslar) yazdığı belirtildi. İddia daha önceki yıllarda da sosyal medyada gündeme gelmişti.

Gürcistan’dan Türkiye’ye girerken yol tabelasında “Good Luck” (iyi şanslar) yazdığı iddiaları doğru. 2008 yılında Gürcistan’a giden Sosyal Demokrat Halk Partisi (SHP) Genel Başkanı Murat Karayalçın, “Tabelada ‘İyi Şanslar’ yazıyordu, buna anlam veremedim.  Ne maksatla düşünülerek yazıldığını anlayamadım” diyerek konuyu gündeme getirmişti.

İnternette, Gürcistan’dan Sarp Sınır Kapısı’na doğru yaklaşırken söz konusu tabelanın görüldüğü videoları veya Instagram paylaşımlarını bulmak mümkün. Tabelayı, Gürcistan’dan Türkiye’ye seyahat eden bir kişinin YouTube’a yüklediği videonun 90. saniyesinde de görebiliyoruz. Yine bir kullanıcının Mart 2017’de Instagram’a yüklediği görselde de tabelayı görmek mümkün.

“Good Luck” yazısının hemen üstünde yer alan Gürcüce yazı ise “yolun açık olsun” anlamına geliyor. Ancak, bu durum sadece Gürcistan’dan Türkiye’ye geçerken söz konusu değil. Basit bir Google aramasıyla tabelanın Azarbeycan sınır kapısında da aynı şekilde yer aldığını görebilmek mümkün. Farklı ülkelerden Gürcistan’a gelen pek çok kişi de bu tabelayı görmüş ve fotoğraflamış. Gürcistan’dan Rusya’ya giderken ise aynı Gürcüce “yolun açık olsun” yazısının altında “Good Luck” yerine “Happy Journey” yazdığı görülüyor.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

YouTube, Gürcistan’dan Türkiye’ye seyahat eden bir kişinin çektiği görüntüler, 7 Nisan 2013

Hitchhikershandbook, Aynı tabelanın Azerbaycan sınır kapısında yer alan görseli, 31 Mayıs 2017

Google Images, Farklı ülkelerden Gürcistan’a gelen kişilerin çektiği aynı tabelanın fotoğrafları, 5 Haziran 2017

Live Journal, Gürcistan’dan Rusya’ya giderken aynı görülen tabela, 4 Aralık 2016