HDP seçimde kazandığı Kızıltepe Belediyesinin binasından Türk bayrağını indirmedi

İDDİA: Mardin Kızıltepe’nin HDP’li eş başkanları seçildikten sonra ilk iş olarak belediye binasına asılan Türk bayrağını indirdi.

YANLIŞ

11 Nisan 2019’da Akit gazetesi manşetine taşınan “Yıkım Ekibi İşbaşı Yaptı” başlıklı haberde Mardin Kızıltepe Belediyesi binasını gösterdiği ileri sürülen bir fotoğraf ile 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) belediye başkanı seçilen Nilüfer Elik Yılmaz’ın kayyum belediye başkanının astırdığı Türk bayrağını indirdiği iddia edildi. Aynı iddia sosyal medyada paylaşıldı ve Kanal 24’ün Moderatör isimli programına da konu oldu.

Ancak HDP’li belediye başkanının mazbatasını aldıktan sonra ilk işi olarak Mardin Kızıltepe Belediyesi binasından kayyum belediye başkanının daha önce astırdığı Türk bayrağının indirilmesini istediği iddiası doğru değil. Bayrak, HDP’li belediye başkanlarının mazbatalarını almasından önce 9 Nisan 2019 sabah saat 07.00 civarı Kızıltepe Kaymakamı emriyle zabıta görevlileri tarafından indirildi. Ayrıca Akit’in manşete taşıdığı haberde görülen belediye binası Kızıltepe değil, Nusaybin İlçesinin Belediye Binasını gösteriyor.

Türk bayrağını HDP’liler indirmedi

Akit’in manşetinden sonra Mezopotamya Haber Ajansı’nın (MA) aynı gün yayımladığı bir haberde Mardin Kızıltepe ilçesinin HDP’li Belediye Eş Başkanı Nilüfer Elik Yılmaz’ın söz konusu iddianın doğru olmadığını belirttiği açıklaması yer aldı. Yılmaz, Akit’in haberi için bir tekzip yazısının gazeteye gönderildiğini de ifade etti.

Yılmaz, HDP’lilerin belediyeyi devralmasından bir gün önce kayyum belediye başkanı tarafından Zabıta Müdürlüğüne talimat verilerek bayrağın kaymakamlık binasına götürüldüğünü ifade ediyor.

13 Nisan 2019’da ise hem MA’da hem de Fersude Gazetesi’nde yer alan aynı konudaki haberlerde bahsi geçen bayrağın taşınması işlemi sırasında kaydedilen güvenlik kamerası görüntüleri yer aldı.

Bayrağı sabah saatlerinde indiren görevlileri belediye binası çıkışında bekleyen bir TOMA, 3 zırhlı araç ve panelvan tipi bir araç MA’nın haberinde görülebiliyor. MA’nın haberindeki fotoğrafta yer alan belediye binasının önündeki havuz ve giriş kapısının her iki tarafında bulunan engelli rampasından bu yapının Kızıltepe Belediyesi binası olduğu anlaşılıyor.

Bir kullanıcının Instagram paylaşımında yer alan bu fotoğraftan da Kızıltepe Belediyesi binasının önündeki heykel ve engelli rampaları görülebiliyor.

Foursquare’de belediye binasının önünden paylaşılan başka bir fotoğrafta da benzer zırhlı araçlar fark ediliyor.

Fersude Gazetesi’nin Twitter üzerinden paylaştığı videoda da iki kişinin Türk bayrağı ile belediye binasının içerisindeki merdivenlerden indiği görülüyor. Bu videonun sağ üst köşesindeki bilgilerden, güvenlik kamerasına yansıyan olayın 9 Nisan 2019 günü saat 06.51 ile 07.19 arasında gerçekleştiği fark ediliyor.

Videoda görülen kişi zabıta

Videonun ilk saniyelerinde bayrağı taşıyan kişinin arkasından merdivenleri inen başka bir kişi fark ediliyor.

Bu kişinin kim olduğunu öğrenmek için Teyit, Kızıltepe Belediyesi’ne ulaştı. Konu hakkında açıklama yapan belediye yetkilisi söz konusu kişilerin zabıta olduğunu belirtti.

Belediyenin açıklamalarına göre HDP’li Belediye Eş Başkanı Nilüfer Elik Yılmaz, mazbatasını 9 Nisan 2019’da saat 11.00’de aldı. Olay ise sabahın erken saatlerinde gerçekleşti. Yani yeni başkanlar göreve daha başlamamışlardı.

Bayrağı taşıyan kişi asansöre binerken görülen bina penceresinin şekli Belediye Binasının pencereleri ile aynı.

Bayrağın indirilmesini kayyum istemiş

Kızıltepe Belediyesi yetkilisi, söz konusu Türk bayrağının çok uzun süreden beri orada olduğunu ifade etti. Yetkilinin açıklamalarına göre haberlerde yer alan video görüntüleri güvenlik kameralarından kaydedildi. Eski kayyum belediye başkanı ve aynı zamanda Kızıltepe Kaymakamı Mehmet Yüzer, yeni belediye eş başkanlarının mazbatalarını alıp göreve gelmesinden önce zabıta ekiplerinden bayrağı indirmelerini istemiş.

Ayrıca belediye yetkilisi Teyit’e belediye binasının önünde şu an TOMA benzeri zırhlı araçların bulunmadığını da belirtti. Belediye yetkileri söz konusu güvenlik kamerası görüntülerini paylaşayacaklarını ifade ettiler.

Akit’in kullandığı fotoğraf Nusaybin Belediyesi’ni gösteriyor

Akit’in 11 Nisan 2019’da manşetinde yer alan belediye binası Kızıltepe değil Nusaybin Belediyesi binasına ait. Haberdeki fotoğraf Google Haritalar’daki Eylül 2018 tarihli bir fotoğraftan alınmış.

Akit’in kullandığı fotoğraf

Sonuç olarak Mardin’in Kızıltepe İlçesinde göreve gelen HDP’li Eş Başkan Nilüfer Elik Yılmaz’ın mazbatasını aldıktan sonra ilk iş olarak Türk bayrağını belediye binasından indirdiği iddiası doğru değil. Bayrak, Yılmaz daha mazbatasını almadan 9 Nisan 2019 saat 06.51 – 07.04 saatleri arasında eski belediye başkanı ve kaymakam Mehmet Yüzer tarafından zabıta görevlilerine verilen bir emirle indirilmiş. Ayrıca Akit’in manşetine taşınan haberde Kızıltepe yerine Mardin Nusaybin Belediyesi’nin fotoğrafı kullanıldı. İddia üzerine HDP’liler tarafından Akit’e gönderilen tekzip yazısı ise henüz yayımlanmadı.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Google Haritalar görselleri

Foursquare görselleri

Milliyet, Kızıltepelilerin Dertlerine Derman Olmaya Geldim, 7 Aralık 2016

Mezopotamya Ajansı, Kayyumun bayrağı indirterek götürdüğü anlar kamerada, 13 Nisan 2019

Fersude, Akit’in ‘HDP’liler indirdi’ dediği Türk bayrağını kayyumun alıp götürdüğüne dair görüntüler yayınlandı, 13 Nisan 2019

Kızıltepe Belediyesi ile yapılan telefon görüşmesi, 15 Nisan 2019 / 15.55