Her beğeni veya paylaşımın 1 dolar değerinde olduğu belirtilen UNICEF kampanyası iddiası

İDDİA: UNICEF her beğeni veya paylaşımın 1 dolar değerinde olduğunu belirttiği bir kampanya başlattı.

DOĞRU

Sosyal medyada sıkça paylaşılan bir iddiaya göre UNICEF (Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu) Nijerya Ofisi, sosyal medya hesapları üzerinden başlattığı bir bağış kampanyası kapsamında ilgili gönderi için yapılacak her paylaşım ya da beğeninin 1 dolar değerinde olduğunu ve 1 milyon beğeni ya da paylaşım alarak kampanya için 1 milyon dolar toplamayı hedeflediklerini duyurdu.

Pek çok sosyal medya kullanıcısı UNICEF Nijerya’nın Twitter, Facebook ve Instagram hesaplarından paylaştığı bu kampanyanın doğruluğu hakkında şüpheye düştü ve iddia birçok kullanıcı tarafından Teyit’e ihbar olarak iletildi

Kampanya kapsamında her beğeninin 1 dolar değerinde olduğu doğru

UNICEF’in bağış kampanyası kapsamında ilgili gönderi için yapılacak her paylaşım ya da beğeninin 1 dolar değerinde olduğu ve toplamda 1 milyon dolar toplamayı hedeflediği doğru. Paylaşımın yapıldığı ve iddiaya konu olan sosyal medya hesapları da UNICEF’e ait resmi hesaplar. Ancak kampanya yalnızca Nijerya’daki çocukların aşılanması için değil, 2019 Dünya Aşı Haftası kapsamında küresel ölçekte başlatılan bir kampanya.

Kampanya 2019 Dünya Aşı Haftası kapsamında düzenleniyor

UNICEF, 18 Nisan 2019’da resmi sayfasından yaptığı açıklama ile 24 Nisan 2019’da dünya çapında yeni bir kampanya başlatacağını duyurdu. 24-30 Nisan Dünya Aşı Haftası boyunca sosyal medyada ilgili gönderi için yapılacak paylaşımlar ve beğenilerin her biri için kampanyanın sponsorlarından Bill & Melinda Gates Foundation’ın 1 dolar vereceğini söyleyen UNICEF, kampanya sonunda 1 milyon dolar toplamayı hedeflendiğini belirtti. Kampanyanın amacının ebeveynler ve sosyal medya kullanıcıları arasında aşıların gücünü ve güvenilirliğini vurgulamak olduğunu söyleyen UNICEF’in bu kampanya kapsamında işbirliği yaptığı diğer kuruluşlar Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve uluslararası bir organizasyon olan GAVİ, The Vaccine Alliance.

Kampanya UNICEF Türkiye Ofisi’nden de duyuruldu

Söz konusu kampanya UNICEF’in Türkiye Ofisi resmi internet sayfasından ve sosyal medya hesaplarından da duyuruldu.

1 milyon dolar hedefine ulaşıldı

UNICEF, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada kampanyayı paylaşan herkese teşekkür etti ve Bill & Melinda Gates Foundation’ın 1 milyon dolar vereceğini söyledi. UNICEF Nijerya Ofisi de kampanyanın sosyal medya paylaşımının 7 milyon beğeniye ulaştığını açıkladı. 1 milyon dolar bağışta bulunacak olan Bill & Melinda Gates Foundation ise resmi twitter hesabından hedeflerine ulaşmalarına yardım eden herkese teşekkür etti.

Bill & Melinda Gates Foundation bir yardım kuruluşu

Microsoft şirketinin kurucusu Bill Gates ve eşi Melinda Gates tarafından kurulan bir yardım kuruluşu olan Bill & Melinda Gates Foundation, özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki yoksulluk, sağlık ve eğitim olanaklarının kısıtlılığı gibi konulara odaklanıyor.  Vakıf bu kapsamda Avrupa, Amerika, Ortadoğu, Hindistan ve Çin’de çeşitli yardım faaliyetleri yürütüyor

Sonuç olarak UNICEF’in sosyal medya hesapları üzerinden başlattığı bağış kampanyası kapsamında ilgili gönderi için yapılacak her paylaşım ya da beğeninin 1 dolar değerinde olduğu ve 1 milyon beğeni ya da paylaşım alarak kampanya için 1 milyon dolar toplamayı hedefledikleri iddiası doğru.

Kaynaklar

UNICEF, Aşı kampanyası hakkında bilgi, 17 Nisan 2019

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), 2019 Dünya Aşı Haftası hakkında bilgi

Gavi, the Vaccine Alliance, Kampanyanın diğer ortakları ile ilişkisi

UNICEF Türkiye, Kampanya hakkında Türkiye ofisi basın merkezinin duyurusu, Nisan 2019

Facebook, UNICEF Türkiye’nin kampanya duyurusu, 25 Nisan 2019

Twitter, UNICEF Türkiye’nin kampanya duyurusu, 25 Nisan 2019

Instagram, UNICEF Türkiye’nin kampanya duyurusu, 24 Nisan 2019

Twitter, UNICEF’in kampanya hedefine ulaştıklarını bildirdiği teşekkür tweeti, 30 Nisan 2019

Twitter, UNICEF Nijerya’nın teşekkür tweeti, 15 Mayıs 2019

Twitter, Gates Foundation’un teşekkür tweeti, 1 Mayıs 2019

Gates Foundation, Vakıf hakkında bilgi