Hindistan’da bir çocuğun Müslüman olduğu için duvara asıldığı iddiası

İDDİA: Hindistan'da bir çocuk Müslüman olduğu için duvara asıldı.

 

YANLIŞ

DİKKAT: Hassas görüntü içerir.

Sosyal medyada paylaşılan bazı gönderilerde, fotoğrafın Hindistan’da bir çocuğun Müslüman olduğu için duvara asıldığını gösterdiği iddia edildi.  Facebook’ta paylaşılan gönderi, yaklaşık bin 200 kez paylaşıldı. Aynı iddia, bazı internet sitelerinde de konu edildi.

Ancak iddia doğru değil. Fotoğraf, Pakistan’da babası tarafından öldürülen bir bebeği gösteriyor.

Fotoğraf Pakistan’dan

İddiada yer alan fotoğrafı tersine görsel arama yöntemi ile aradığımızda, fotoğrafın Pakistan’da babası tarafından öldürülen bir bebeği gösterdiğini görüyoruz. Pak Tv’nin 20 Nisan 2020’de yayınladığı haberde, Pakistan’ın Rahim Yar Khan bölgesinde Liaquat Hussain isimli babanın oğlunu öldürdüğü ve cesedini duvara astığı belirtiliyor

Ölen çocuğun annesi Parveen Mai’nin şikayeti üzerine polisin babayı tutukladığı belirtiliyor. Basın toplantısında Polis Müdürü Faraz Ahmed, adamın oğlunu karısının ailesinden intikam almak için öldürdüğünü açıkladı

Aynı fotoğraf, Hindistan’da bir babanın Covid-19 nedeniyle sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında gıda kıtlığı sebebiyle öldürdüğü iddiasıyla da paylaşılmış. Fakat doğrulama platformu News Mobile ve AFP iddianın yanlış olduğunu ortaya çıkarmış.

Hindistan’daki Müslüman-Hindu gerilimi

Hindistan’daki Müslüman-Hindu geriliminin sebebi, Hindistan parlamentosu tarafından onaylanan yeni vatandaşlık yasası. Buna göre, Müslümanlar dışında Güneydoğu Asya’dan gelen tüm mültecilere vatandaşlık hakkı tanınıyor. Teyit, benzer iddiaları daha önce de incelemişti.

İlginizi Çekebilir:  Hindistan’da Müslüman bir kadının çocuğuyla birlikte diri diri toprağa gömüldüğü iddiası

Sonuç olarak iddia doğru değil. Fotoğraf, Pakistan’da babası tarafından öldürülen bir bebeği gösteriyor. Çocuğun öldürülmesiyle Müslüman olmasının ilgisi yok. İddia, hatalı ilişkilendirmeye örnek.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Google, Tersine görsel arama sonucu

Alamgir News, Rahim Yar Khan'da bir baba 2 yaşındaki oğlunu öldürdü, 20 Nisan 2020

Pak Tv, Baba, 2 yaşındaki oğlunu öldürdü, 20 Nisan 2020

Tribune, Man allegedly murders three-year-old son, 20 Nisan 2020

Daily Qudrat, Rahim Yar Khan: Unjust father kills two-year-old son and hangs his body to avenge his wife, 20 Nisan 2020

Rahim Yar Khan, Horrible murder Father kills 2-year-old child, 19 Nisan 2020

News Mobile, Fact Check: Did food scarcity due to lockdown make this man kill his son? Here’s the truth, 27 Nisan 2020

AFP, Wrong, this photo shows a child whose father was killed in Pakistan due to family feuds, 13 Mayıs 2020