Hindistan’da Hinduların camiye domuz soktuğu iddiası

İDDİA: Fotoğraf Hindistan’da bir camiye Müslümanları aşağılamak için kasten domuz salındığını gösteriyor.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bazı gönderilerde, fotoğrafın Hindistan’da bir camiye Müslümanları aşağılamak için kasten domuz salındığını gösterdiği iddia edildi. 8 Mart 2020’de Facebook’ta paylaşılan gönderi, yaklaşık 2 bin kez paylaşıldı. 

Ancak iddia doğru değil. Fotoğraf 2018 yılında Malezya’da çekilmiş. Fotoğraftaki yaban domuzu da camiye kasten sokulmamış, kendi girmiş.  

Fotoğraf Hindistan değil Malezya’dan

Fotoğrafı tersine görsel arama ile arattığımızda, 2018’de Malezya’da yaşanan bir olayı gösterdiğini buluyoruz. The Star, Tribun Medan ve Daily Mail gibi haber sitelerinde yer alan bilgiye göre, Malezya’nın Selangor bölgesindeki Sungai Plong Camisi’nde, ibadet sırasında bir yaban domuzu camiye girdi. Hayvan, 30 dakika sonra camiden çıkarıldı ve av tüfeği olan biri hayvanı vurarak öldürdü

Daily Mail’de olay anında farklı açılardan kaydedilmiş fotoğraflar da yayınlanmış. Tomo News Endonezya, Malezya’da yaşanan olayla ilgili bir animasyon da hazırlamış.

Kaynak: Daily Mail

Çeşitli haber sitelerinde olayın geçtiği yer olarak belirtilen Sungai Plong Cami’ne Google Haritalar üzerinden ulaşılabiliyor. Buradaki görsellerdeki detaylar, örneğin halıların rengi ve caminin mimarisi, iddiadaki fotoğrafla uyuşuyor. 

Kaynak: Daily Mail

Fotoğraf daha önce de dolaşıma girmiş

İddiada yer alan fotoğraf, daha önce benzer bir iddia ile Bangladeş’te de dolaşıma girmiş. Doğrulama platformları The Boom ve AFP Hindistan, olayla ilgili yayınladıkları analizlerde,  görüntülerin Hindistan’dan değil Malezya’dan olduğunu belirtmiş.  

Yaban domuzlarının yaşam alanlarına inmesi, Türkiye’de de görülmemiş değil. 2014’te boğazı yüzerek geçen bir yaban domuzu, Bebek’te bir yalının bahçesine girmişti. O günlerde yaban domuzlarının 10 gün içinde üç kez şehir merkezinde görüldüğü belirtilmişti. 

Hindistan’da onaylanan yeni vatandaşlık yasası sebebiyle, Hindu ve Müslüman halk arasındaki gerginlik artmış durumda. Yayın akışında Hint dizileri de bulunan Kanal 7’ye yönelik tepkiler, son zamanlarda bu nedenle arttı

İlginizi Çekebilir:  Hindistan’da Müslüman bir kadının çocuğuyla birlikte diri diri toprağa gömüldüğü iddiası

Sonuç olarak iddia doğru değil. Fotoğraf, 2018’de Malezya’da yaşanan bir olayı gösteriyor. İddia, hatalı ilişkilendirmeye örnek.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Pojoksatu, Wild Boar enter the mosque, inhabit the Jamaah One injured, 8 Mart 2018

Tribun-Medan, VIDEO: Wild Boar Into a Mosque Shot Dead After Injuring a Congregation, 8 Mart 2018

Vit Daily, Forest Pig Enters the Mosque, Congregational Church, 7 Mart 2018

The Star, Wild boar sneaks into mosque, injures man, 7 Mart 2018

Daily Mail, Wild boar injures man, 8 Mart 2018

Tomo News Endonezya, Yaban domuzu camiye girdi, 9 Mart 2018

Google Haritalar, Sungai Plong Cami

AFP Hindistan, No, these are not photos of a boar left in an Indian mosque by Hindus in April 2019, 6 Mayıs 2019

The Boom, Old Images Of A Wild Boar In A Mosque In Malaysia Shared With Communal Spin In Bangladesh, 29 Nisan 2019

T24, Boğazı yüzerek geçen yaban domuzu, Bebek'te bir yalının bahçesine girdi, 5 Kasım 2014

Hürriyet, İstanbul Boğazı'nda üçüncü domuz vakası, 11 Kasım 2014