Hindistan’da Müslüman bir kadının çocuğuyla birlikte diri diri toprağa gömüldüğü iddiası

İDDİA: Video Hindistan'da Müslüman bir kadının, çocuğuyla birlikte diri diri toprağa gömülmesini gösteriyor.

YANLIŞ

DİKKAT: Hassas görüntü içerir.

Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit’e de ihbar olarak gönderilen bir iletinin, Hindistan’da Müslüman bir kadının çocuğuyla birlikte diri diri toprağa gömüldüğünü gösterdiği iddia edildi. 2 Mart 2020’de Twitter’da paylaşılan gönderi, yaklaşık 320 retweet ve 460 beğeni aldı. 

Ancak iddia doğru değil. Video, Islampur’da eşi ve çocuğunu öldürüp gömen Hint bir adamı gösteriyor.

Hint basınında yer alan haberlere göre video, Kuzey Dinajpur bölgesindeki Islampur’da gerçekleşen erkek şiddeti olayına ait. 31 Ocak 2020’de Eisamay isimli haber sitesinde belirtilene göre, Akbar Alam isimli kişi, eşini ve çocuğunu öldürdükten sonra cesetlerini gömdü. Sangbadpratidin ise, halkın olay karşısında öfkelenip Alam’ın evini bastığını ve tahrip ettiğini yazmış. 

Kaynak: Sangbadpratidin

Olay Hindistan’da televizyon ekranlarına da taşınmış. News 18 Bengali isimli kanalda, eşini ve çocuğunu öldüren adamın kaçtığı belirtiliyor.

Doğruluğu Ne, Hindistan’da Müslümanların diri diri gömüldüğü haberiyle ilgili videonun aile içi bir cinayete ait olduğunu ifade ederek, olayın farklı açıdan kaydedilmiş görüntülerine yer vermiş. Video 30 Ocak 2020’de YouTube’da “Islampur’da bir bebek ve annesi toprak altında bulundu” başlığıyla paylaşılmış. 

Doğrulama platformları The Boom ve The Fact Crescendo da videonun Islampur’da yaşanan erkek şiddetini gösterdiğini ifade ediyor. 

The Fact Crescendo’nun belirttiğine göre aynı görüntüler daha önce Delhi’deki eylemler esnasında kaydedildiği iddiasıyla da paylaşılmış.

Hindistan’daki Hindu – Müslüman gerginliği

Hindistan, 1 milyar 300 milyon nüfusu ile dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi. Ülkede Hinduizm dışında, Hıristiyanlık ve İslam gibi inançlara mensup azımsanmayacak nüfus var. Son zamanlarda Müslüman ve Hindular arasındaki artan gerginliğin sebebi ise, Hindistan parlamentosu tarafından onaylanan yeni vatandaşlık yasası. Buna göre, Müslümanlar dışında Güneydoğu Asya’dan gelen tüm mültecilere vatandaşlık hakkı tanınıyor. BBC’ye göre vatandaşlık haklarıyla dine mensubiyet arasında ilişki kurulması nedeniyle, Müslüman halk “laikliği ihlal etmek” ve “Müslümanları dışlamak” gibi nedenlerle hükümeti eleştiriyor. 

Hindistan’da cihad ilan edildiği iddiası

Artan gerginlik nedeniyle, 1 Mart 2020’de ülkedeki Müslümanların cihad çağrısı yaptığı da iddia edilmişti. Ancak bu iddia da doğru değil. Görüntüler eski tarihli. Aynı görüntülerin 2015’te YouTube’da yayınlanan video görüntüleri ile Reuters’ın daha önce yayınladığı bir haberde de kullanıldığını görüyoruz. Öte yandan aynı video İdlib’den olduğu iddiasıyla da paylaşılmıştı.

Sonuç olarak video, Müslüman bir kadının bebeği ile birlikte diri diri gömüldüğünü değil, Islampur’da Hint bir adamın işlediği cinayetleri gösteriyor. İddia, hatalı ilişkilendirmeye örnek.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

The Print, This Muslim woman & her baby were buried not by Hindus but her husband, 1 Mart 2020 

Sambadsaradin, Accused of murdering his wife and daughter on the ground, in Chanchal Islampur, 30 Ocak 2020

Eisamay, The young man murdered his wife and children, 31 Ocak 2020

Sangbadpratidin, Young man murdered wife and daughter and set fire to the victim's house, 30 Ocak 2020

News 18 Bengali, 'Husband' escapes after killing wife and daughter on the ground, 30 Ocak 2020

Doğruluğu Ne, Hindistan’da Müslümanların Diri Diri Gömüldüğü ve Cihad İlan Edildiği İddiası

YouTube, Islampur’da bir bebek ve annesi toprak altında bulundu, 30 Ocak 2020

The Boom, Video Of Woman, Infant's Bodies Dug Up In WB Peddled With Communal Spin, 1 Mart 2020

The Fact Crescendo, The Incident Of Murder In West Bengal Is Being Told Viral About Delhi Riots, 2 Mart 2020

TRT Haber, 5 soruda Hindistan'da vatandaşlık yasası krizi, 18 Aralık 2019

BBC, Hindistan'da Hindularla Müslümanlar neden karşı karşıya geldi?, 26 Şubat 2020

The Intercept, India's Citizenship Law, 30 Ocak 2020

Reuters, Fighting in central Aden, mosques call for jihad -residents, 8 Nisan 2015

YouTube, İddiada yer alan eski tarihli video görüntüleri, 5 Nisan 2015