Hırvatistan teknik direktörü Zlatko Dalic’in siyasetçilere yönelik bir mektup yazdığı iddiası

İDDİA: Hırvatistan teknik direktörü Zlatko Dalic, siyasetçilere yönelik sert bir mektup yazdı.  

YANLIŞ

BirGün, Cumhuriyet, Duvar, T24, Sanalbasın ve Haberler.com gibi internet siteleri tarafından yapılan bir haberde, Hırvatistan teknik direktörü Zlatko Dalic’in siyasetçilere yönelik sert bir mektup yazdığı ve Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Graber Kitarovic’e “Hırvatistan milli takımı üzerinden prim yapmayın” dediği iddia edildi.

Dalic tarafından yazıldığı iddia edilen mektupta ise “Tüm siyasilere sesleniyorum, üzerimizden prim yapmayın. Halkımızı sefalet ve umutsuzluk cehennemine iten sizlersiniz” gibi ifadeler yer aldı.


Söz konusu mektup Dalic tarafından değil Hırvat bir gazeteci tarafından yazılmış

Ancak Hırvatistan milli takım teknik direktörü Zlatko Dalic tarafından siyasetçilere karşı bir mektup yazıldığı iddiası doğru değil. Söz konusu metin Igor Premuzic isimli gazeteci tarafından Dalic’in ağzından gibi yazılmış.

Söz konusu yazının Igor Premuzic’in Facebook hesabında 13 Temmuz 2018’de yayınlandığını görmek mümkün. Premuzic’in paylaştığı yazının sonunda ise söz konusu yazının Dalic tarafından değil kendisi tarafından yazıldığı belirtiliyor.

Dalicom.eu isimli internet sitesinde Igor Premuzic tarafından yazılan 14 Temmuz 2018 tarihli yazıyı görmek mümkün. Gazeteci Premuzic’in, bir mektup gibi yazdığı yazıda, teknik direktör Dalic’in ağzından konuştuğu ve siyasilere eleştiriler getirdiği görülebiliyor. Ayrıca söz konusu yazının sonunda açıkça yazının sahibinin Dalic değil Premuzic olduğunun ifade edildiği görülebiliyor.

Ayrıca, Premuzic 15 Temmuz’da Dalicom isimli internet sitesinde yazdığı yazıda, bu mektubun tamamen hayal ürünü bir mektup olduğunu belirtiyor. “Dün, Dalic, futbol takımı ve tüm çalışanların Hırvatistan’daki politik elitlerle savaştığı paralel evrende bir mektup yazdım. Bu başka bir boyuttan ve zamandandı” şeklinde açıklama yaptığı yazının kimse tarafından dikkatli bir şekilde okumadığını belirterek eleştiriyor.  

Fourfourtwo’da yer alan haberde ise Hırvatistan Futbol Federasyonu medya direktörü Tomislav Pacak’ın konu hakkında yaptığı açıklamayı görmek mümkün. Pacak, Dalic’e ait olduğu iddiasıyla dolaşan metnin doğru olmadığını ve Dalic’in asla böyle bir mektup yazmadığını belirtiyor. Ayrıca Pacak, söz konusu yazının ilk olarak gazeteci Premuzic tarafından Facebook’ta yazıldığını ifade ediyor.

Kaynaklar

Facebook, Igor Premuzic'in ilk olarak yayınladığı yazı, 13 Temmuz 2018

Dalicom.eu, Igor Premuzic tarafından yayınlanan yazı, 14 Temmuz 2018

Dalicom.eu, Igor Premuzic'in mektubun hayal ürünü olduğunu belirttiği yazısı, 15 Temmuz 2018

Fourfourtwo, Hırvatistan Futbol Federasyonu tarafından yazının gerçek olmadığının belirtildiği haber, 18 Temmuz 2018