İçişleri Bakanlığı logosu bulunan seçim görevlisi kartlarıyla ilgili iddia

İDDİA / Fotoğraf: Üzerinde İçişleri Bakanlığı logosu bulunan kartlar müşahit kartı olarak kullanılamaz.

DOĞRU

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafla İçişleri Bakanlığı’na ait seçim görevlisi yazılı kartın kullanıldığı ancak bu kartların müşahit kartları olarak kullanılamayacağı iddia edildi.

CHP Milletvekili Ahmet Akın tarafından da paylaşılan iddia 10 binden fazla retweet 8 binden fazla beğeni aldı.

Üzerinde İçişleri Bakanlığı Seçim Görevlisi yazan kartların müşahit kartı olarak kullanılamayacağı iddiası doğru. Müşahit kartları sadece siyasi partiler tarafından, sandık görevlileri kartları ise YSK tarafından düzenlenebilir.

teyit.org’un görüştüğü YSK yetkilileri, YSK’nın sadece partilerin düzenlediği müşahit kartlarını ve YSK tarafından düzenlenen sandık görevlisi kartlarını kabul ettiğini ve seçim bölgelerine İçişleri Bakanlığı logosu bulunan kartla girilmeyeceğini belirtti. 135 Sayılı genelgede 19 ve 20. maddelerde de belirtildiği gibi sandık çevresinde ve sandık alanında bulunabilecek kişilerin müşahit ve sandık görevlisi olması gerekiyor. Ayrıca 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun‘da da seçim bölgesinde kimlerin bulunabileceği belirtiliyor. 

İçişleri Bakanlığı: “Kimseye böyle bir kart vermedik”

YSK yetkilileri İçişleri Bakanlığı’nın güvenlik önlemi alması için görevlendirdiği kişilere böyle bir kart düzenleyerek akredite ettiğini belirtirken İçişleri Bakanlığı yetkilileri yaptığı açıklamada, görevlendirdikleri kimse olmadığını ve böyle bir kart düzenlemediklerini ifade etti.

YSK ayrıca siyasi partilerin temsilcilerine de bir açıklama gönderdi;

ÖNEMLİ UYARI:
Çeşitli illerde üzerinde “TC İçişleri Bakanlığı, Seçim Güvenliği, Tam Erişim” yazılı ve karekodlu kart taşıyan görevliler olduğu bildirilmiştir. Bu durumun mevzuata aykırı olması ve uygulamadan şüphe edilmesi üzerine il ve ilçe seçim kurulları ile YSK’ya gerekli başvuru yapılmıştır. YSK tarafından alınan karar gereğince böyle bir görev tanımı ile hareket eden şahısların il ve ilçe seçim kurullarına, sandık çevrelerine ve müştemilatına (okul ve bahçesine) giremeyeceğine karar verilmiştir.

İş bu karar seçim kurullarına ve sandık kurullarına mesaj olarak atılacak olup sizlerin de bu konuda gerekli hassasiyeti göstererek şüpheli şahısları görevli kolluk kuvvetlerine, sandık ve seçim kurullarına bildirmeniz önemle duyurulur. Kimlerin sandık ve seçim kurullarında hangi durumlarda hazır bulunabileceği 298 sayılı Seçim kanunu ve ilgili genelgede açıkça sayılmış olup sayılan kişiler dışında şahısların (kamu görevlisi dahi olsa) sandık ve seçim çevrelerine hazır bulunamayacağı açık bir şekilde düzenlenmiştir

Kart üzerindeki QR kod İçişleri Bakanlığı’nın sitesine yönlendiriyor

Kartın üzerinde yer alan QR Kod İçişleri Bakanlığı’nın sitesine yönlendiriyor. Ancak QR Code Generator gibi web sitelerinden istediğiniz bir link için QR kod oluşturabilmeniz mümkün.

SON GÜNCELLEME

  • Kartın üzerindeki QR koda ilişkin bilgi eklendi. 24 Haziran 2018 / 17:41
  • Siyasi partilerin YSK temsilcilerine YSK tarafından gönderilen mesaj eklendi. 24 Haziran 2018 / 17:45

Kaynaklar:

YSK yetkilisiyle yapılan telefon görüşmesi, 24 Haziran 2018 15:50

YSK, 135 Sayılı genelge

İçişleri Bakanlığı yetkilisi ile yapılan telefon görüşmesi, 24 Haziran 2018 16:20

298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri Ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun

QR Code Generator websitesi

 

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar:

YSK yetkilisiyle yapılan telefon görüşmesi, 24 Haziran 2018 15:50

YSK, 135 Sayılı genelge

İçişleri Bakanlığı yetkilisi ile yapılan telefon görüşmesi, 24 Haziran 2018 16:20

298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri Ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun

QR Code Generator websitesi