İlginç ama gerçek: 2018’den 5 doğru bilgi

teyit.org, metodolojisi gereği üzerinde şüphe bulunmayan ya da kullanıcıların doğrulama kabiliyetini geliştirecek şeyler üretemediği doğru bilgiler hakkında analiz yayımlamıyor. Sıradan bir haber sitesi olmamasına rağmen teyit.org, şimdiye kadar sonucu doğru olan 85 analiz yayımladı. Bu yazıda 2018 yılında sonucu doğru çıkan “İlginç ama gerçek” 5 analizi listeledik.

1- Polonya’da Bira Sevenler Partisi kuruldu

Bira Sevenler Partisi isimli bir partinin TBMM’de sandalye sahibi olduğunu düşünebiliyor musunuz? Türkiye için biraz uç bir örnek ancak Polonya’da 1990’lı yıllarda kurulan ve ülkedeki Vodka kültürüne karşı Bira kültürünü destekleyen Bira Sevenler Partisi, (Polska Partia Przyjaciół Piwa) parlamentoda 16 sandalye kazandı. Parti daha sonra birtakım iç anlaşmazlıklar yüzünden Büyük Bira ve Küçük Bira olarak ikiye de ayrıldı.

2- Kanadalı doktorlar maaşlarına yapılan zammı protesto etti

Sonucu doğru çıkarak bizi şaşırtan bir diğer analiz ise Kanadalı doktorlar hakkında ortaya atılan iddia oldu. Buna göre Kanadalı doktorlar zaten çok olan maaşlarına gelen zamdan şikayet etmiş ve iade etmek istemişlerdi. Kanada’nın Quebec eyaletinde 800 doktorun imzaladığı mektup, çok zor hayat koşullarında yaşamak zorunda bırakılan hemşire ve diğer sağlık çalışanlarının haklarının iyileştirilmesini talep ediyordu.

3- 200 bin kadın dekolte giyerek “meme depremi” yaratmaya çalıştı

İddiaya göre 2010 yılında İranlı din adamı Hüccetülislam Kazım Sedici’nin, kadınların açık giyinmesi ve zina yapması gibi davranışlarının depreme neden olduğunu belirtmesinin ardından ABD’li bir grup kadın bunu test etmek için sokağa döküldü. Sosyal medya üzerinden örgütlenen kadınlar ABD’nin başkenti Washington’da toplanarak “meme depremi” (boobquake) oluşturmak için çalıştı.

4- Selena Gomez’in kolyesindeki haç TV 8 tarafından sansürlendi

Geçtiğimiz yaz aylarında TV 8’de yayınlanan bir magazin programında görünen pop şarkıcısı Selena Gomez’in boynundaki haç sansürlendi. TV 8 tarafından buzlanan fotoğrafın orijinalini ise Gomes Instagram’da takipçileriyle paylaşmıştı.

5-  A Haber 4 bin 600 yıllık cami taşınıyor şeklinde bir alt bant kullandı

Son dönemlerde A Haber’in çeşitli alt bantlar kullandığını iddia eden ve artık bir mizah türüne dönüşen görüntüler sosyal medyada sıkça dolaşır oldu. Ancak bu sefer A Haber’in alt bantı gerçek çıktı. Kanal, 27 Kasım 2018 tarihli programında “4 bin 600 yıllık camii taşınıyor” şeklinde bir alt bant kullandı.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.