İlkokullarda pandemi nedeniyle müzik ve resim derslerinin kaldırıldığı iddiası

İDDİA: İlkokullarda pandemi nedeniyle üç güne düşürülecek eğitim sürecinde kaldırılan dersler müzik ve resim olacak.

YANLIŞ

Mart ayından bu yana pandeminin etkisi altındaki eğitim sisteminin önümüzdeki eğitim öğretim dönemini nasıl devam ettireceği merak konusu. Sosyal medyada paylaşılan iddialardan biri de pandemi nedeniyle üç güne düşecek olan haftalık eğitim süresinden çıkarılan derslerin, müzik ve resim olduğu yönündeydi. Paylaşımlardan yalnızca biri 60 binden fazla beğeni ve 5 bine yakın yorum aldı.

Ancak iddia doğru değil. 7 Ağustos 2020 itibariyle önümüzdeki eğitim öğretim döneminde eğitim şeklinin nasıl olacağına ilişkin net bir karar yok. İddia konusu sistem seçeneklerden biri, fakat bu alternatifte de resim ve müzik derslerine uzaktan devam edilmesi planlanıyor.

Önümüzdeki dönemin eğitim modeli henüz belli değil

İddiaya ilişkin anahtar kelimelerle arama yaptığımızda, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un TBMM Milli Eğitim Komisyonu’nun sorularını yanıtladığı haberine ulaşıyoruz. Selçuk önümüzdeki dönemde okulların açılıp açılmayacağı, açılırsa nasıl olacağı gibi konularda pandeminin seyrine göre Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda karar vereceklerini belirtmiş. Bakan vaka sayısının kaç olması durumunda okulların açılacağı sorusuna ise “Bizim için bir rakam yok. Bilim Kurulu’nun tavsiyesine uyacağız. Ama her türlü ihtimale karşı hazırlıklarımızı yapıyoruz. Birkaç senaryo üzerinde duruyoruz” şeklinde yanıt vermiş. Yani henüz okulların açılıp açılmayacağı, açılırsa eğitime ne şekilde devam edileceğine ilişkin kesin bir kararları olmadığını belirtmiş. Bakan Selçuk CNN Türk’te katıldığı yayında üzerinde çalıştıkları dört senaryo olduğunu fakat henüz kesin kararın verilmediğini hatırlatıyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da Bilim Kurulu toplantısı ardından yaptığı açıklamada önümüzdeki dönem eğitimin hibrit mi yoksa uzaktan mı olacağının henüz netleşmediğini söylemişti. Milli Eğitim Bakanlığı’nın internet sitesinde veya resmi duyurularda konuya ilişkin yayınlanmış bir karar yok. 

Hibrit modelde sanat derslerine uzaktan devam edilecek

Eğitim modeline pandeminin izleyeceği seyir ve Bilim Kurulu tavsiyeleri doğrultusunda karar verilecek. Ziya Selçuk üzerinde durulan dört farklı senaryo olduğunu ve her durumda okulların 31 Ağustos’ta açılacağını belirtiyor. 

İddiaya konu model ile ilgili olarak ise “Daha önce açıkladığımız hibrit modele göre, yüz yüze ve uzaktan eğitim bir arada verilecek. Haftalık 40 saat olan ders saatleri düşürülecek. Ders saatlerinin 20 saat olması üzerinde duruluyor. Matematik, Türkçe, Fen gibi temel dersler okulda, yüz yüze verilecek. Coğrafya, beden eğitimi, tarih, hayat bilgisi, sanat gibi dersler ise uzaktan eğitim olacak. Sınıflar ikiye bölünecek. Bir grup pazartesi, çarşamba, cuma bir diğer grup ise salı, perşembe, cumartesi günleri okula gidecek” diye konuşmuş. Yani bu eğitim modeline göre resim ve müzik dersleri müfredattan çıkmayacak, uzaktan yapılacak.

Teyit’in ulaştığı Milli Eğitim Bakanlığı yetkilisi de bakanlığın farklı senaryolara hazırlandığını, ancak üzerinde karar kılınmış bir model olmadığını belirtti. Yetkiliye göre karar verildikten sonra eğer bu eğitim modeli benimsenirse, hangi derslerin uzaktan, hangilerinin okulda görüleceğine ilişkin açıklama yapılacak.

EBA sisteminin etkinliği tartışılıyor

Covid-19 salgını nedeniyle 16 Mart’tan bu yana okullar kapalı. Alınan tedbirler doğrultusunda ilkokul, ortaokul ve liselerde yüz yüze eğitim yapılamadı, eğitim dönemi Eğitim Bilişim Ağı (EBA) yoluyla uzaktan eğitim ile tamamlandı. Bir yandan yeterliliği ve ulaşılabilirliği konusunda öğrenciler ve eğitimciler tarafından eleştirilere maruz kalan EBA sistemine ilişkin endişeler devam ederken diğer yandan eğitime okulda devam edilmesi haline alınması gereken pandemi önlemlerinin yeterliliği tartışılıyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeye göre 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı 31 Ağustos Pazartesi günü başlayacak. Eğitime okullarda devam edilmesi durumunda okullarda alınması planlanan sosyal mesafe ve hijyen önlemleri ise Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’nde açıklanmış.

Sonuç olarak iddia yanlış. Önümüzdeki dönem hangi eğitim modelinin benimseneceği henüz kesinleşmedi. Hibrit eğitim alternatifinde ise müzik ve resim dersleri müfredattan çıkarılmıyor, uzaktan veriliyor. İddia yanlış bilginin en yaygın yedi türünden çarpıtmaya örnek.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Hürriyet, Bakan Selçuk hibrit eğitim modelinin detaylarını açıkladı: Üç gün okulda 3 gün uzaktan eğitim, 24 Temmuz 2020

MEB, Bakan Selçuk, Cnn Türk'te Eği̇ti̇m Gündemi̇ne İli̇şki̇n Soruları Cevapladı, 23 Temmuz 2020

Dokuz8 Haber, Bilim Kurulu toplantısından Kurban Bayramı için kısıtlama değil, tavsiye çıktı, 29 Temmuz 2020

EBA internet sitesi 

MEB, 03.07.2020 tarihli Milli Eğitim Bakanlığı Genelgesi, 3 Temmuz 2020

Sağlık Bakanlığı, Covid-19 Salgin Yöneti̇mi̇ Ve Çalişma Rehberi̇, 5 Temmuz 2020