IMF’in raporunda Türkiye’den ‘en neşeli fakirleşen ülke’ olarak bahsedildiği iddiası

İDDİA: IMF heyeti tarafından hazırlanan bir raporda Türkiye’den “en neşeli fakirleşen ülke” olarak bahsedildi.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir gönderide, Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından hazırlanan bir raporda Türkiye’nin “en neşeli fakirleşen” ülke olduğu ifadesinin kullanıldığı iddia edildi

Bir kullanıcı tarafından 7 Ekim 2019’da Twitter’da paylaşılan gönderi yaklaşık bin 500 kullanıcı tarafından beğenildi. Paylaşımda, IMF heyetinin hazırladığı raporda Türk halkının her yeni zam ve vergi haberine sosyal medyada yüz binlerce espiriyle tepki verdiğine dikkat çekildiği bu haliyle de Türkiye’nin gelişmekte olan ülkeler içinde en neşeli fakirleşen ülke olduğunun belirtildiği ifade ediliyor. 

Ancak, IMF heyeti tarafından hazırlanan bir raporda Türkiye’nin “en neşeli fakirleşen” ülke olduğunun ifade edildiği iddiası doğru değil. Türkiye hakkındaki bu ifadeler parodi içerikleriyle tanınan internet sitesi Zaytung tarafından uydurulmuş.

İddia parodi içerikler üreten Zaytung tarafından paylaşılmış

IMF heyeti tarafından hazırlanan bir raporda Türkiye’nin “en neşeli fakirleşen” ülke olduğuna dair iddianın ilk olarak parodi içerikler üreten Zaytung isimli internet sitesinde yer aldığını söylemek mümkün

Mizahi ve ironik haberler üreten Zaytung’un sloganı ise “dürüst, tarafsız ve ahlaksız haber” şeklinde. Yine Zaytung’un internet sitesinde yer alan diğer haberlere bakıldığında içeriklerin mizahi olduğu görülebiliyor. 

İddiayı Twitter’da ilk paylaşan hesaplardan olan  “Ekonomik Bilgi” de daha sonra attığı bir tweette haberin Zaytung’a ait olduğunu ifade etti. 

IMF’nin son bir yıl içerisinde hazırladığı raporlarda da Türkiye’nin fakirleşirken neşeli olabildiğine yönelik bir bilgi bulunmuyor. 

Zaytung tarafından üretilen ve bazı kullanıcılar tarafından gerçek sanılarak paylaşılan bahsi geçen gönderiyi sosyal medyada en çok karşılaşılan yanlış bilgi türlerinden “parodi” kategorisine yerleştirebiliriz. 

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Zaytung, IMF hakkında yapılan parodi haber, 4 Ekim 2019

IMF, Türkiye hakkındaki raporlar