İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri uçaklarının gökyüzüne “Its Coming Home” yazdığı iddiası

İDDİA / Video: İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri uçaklarla gökyüzüne “Its Coming Home” yazdı.  

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir videoda, İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne (RAF) ait uçakların Hırvatistan ile oynanacak Dünya Kupası yarı final maçı öncesinde bir araya gelerek gökyüzüne “Its Coming Home” (Futbol Evine Dönüyor) yazdığı iddia edildi.

NTV Spor tarafından Twitter’da paylaşılan video yaklaşık bin 200 kişi tarafından beğenildi. Video ayrıca Onedio, Yeni Şafak, Fanatik, Fotomaç gibi haber siteleri ve Socrates Dergi tarafından da paylaşıldı.

Video bir animasyon şirketi tarafından üretilmiş

Ancak videonun, İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne ait uçakların bir araya gelerek gökyüzüne “Its Coming Home” yazdığını gösterdiği iddiası doğru değil. Video, Potion Pictures isimli animasyon şirketi tarafından kurgulanarak üretilmiş.

Videonun Potion Pictures’ın Twitter hesabından 10 Temmuz 2018’de paylaşıldığı görülebiliyor. Potion Pictures’ın söz konusu paylaşımın altına yorum yazan ve videoyu kullanmak istediğini belirten BBC’den bir gazeteciye kaynak gösterilmeleri halinde videoyu kullanabileceğini açıkladığı da fark ediliyor.

Buna ek olarak videoyu paylaşan başka bir kullanıcı da videonun Potion Pictures tarafından üretildiğini ve çok iyi bir iş olduğunu belirtiyor. Potion Pictures’ın bu tweeti ise retweet ettiği fark ediliyor.

İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin kuruluşunun 100. yılı dolayısıyla gerçekleştirilen gösterilerden sonra montajlanmış benzer görsellerin paylaşıldığını söylemek mümkün. Bir Twitter kullanıcısı tarafından paylaşılan fotoğrafta da uçaklarla “Its Coming Home” yazıldığı görülebiliyor. Kullanıcı ise fotoğrafın gerçek olmadığını ifade ediyor.

İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin kuruluşunun 100. yılı dolayısıyla 10 Temmuz 2018’de Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne ait 100 uçağın Buckingham Sarayı’nın üzerinden alçak uçuş yaptığı videonun tamamını izlemek mümkün. Gösteriye katılan uçaklar tarafından herhangi bir şekilde “Its Coming Home” yazılmadığı görülebiliyor. Gösterinin sonlarında ise bir grup uçak tarafından gökyüzünde 100. yıl kutlaması için “100” sayısı oluşturuluyor.

Potion Pictures’ın adresi ve videonun çekildiği yer aynı

Potion Pictures isimli şirketin internet sitesinden adresine bakıldığında 1st Floor,181 Union Street, London SE1 0LN olduğu görülüyor. Bu adres Google Haritalar’da sokak görünümünde aratıldığında videonun çekildiği yerin yakınında olduğu görülüyor. Videoda çekim yapılan yerdeki binalar ve Jerwood Space yazılı bayrak Potion Pictures şirketinin adresinin sokak görüntüsüyle de örtüşüyor.

Kaynaklar

Twitter, Potion Pictures’un paylaştığı video, 10 Temmuz 2018

Twitter, BBC’deki gazetecinin Potion Pictures’e sorusu, 10 Temmuz 2018

Twitter, Cove Billy isimli kullanıcının videonun gerçek olmadığını belirttiği tweeti, 11 Temmuz 2018

Twitter, paylaşılan benzer bir doğru olmayan fotoğraf, 10 Temmuz 2018

YouTube, BBC’nin hava gösterisindeki yayını, 10 Temmuz 2018

Potion Pictures, Ajansın ikamet adresi,

Google Maps, Potion Pictures’ın olduğu sokaktan bir görüntü