Instagram teyitçiler tarafından çürütülen gönderilerin erişimini azaltıyor

Facebook’un dünya genelinde doğrulama platformlarıyla yaptığı işbirliği ivme kazanırken Instagram, yanlış içeriklerin erişimini azaltmaya başladı.

Facebook’un mevcut olarak 30’u aşkın ülkede faaliyet gösteren 52 doğrulama platformundan herhangi biri, bir bağlantıyı, görseli veya videoyu yanlış olarak değerlendirdiğinde haber akışında o gönderinin erişimi azaltılıyor ve kullanıcılar gönderiyi paylaşma girişiminde bulunurlarsa uyarılıyor. Bu uygulama, yanlış bilginin yayılmasını engellemek amacıyla 2016 yılının Aralık ayında başladı. (Poynter’ın Uluslararası Doğruluk Kontrolü Ağı prensiplerinde imza sahibi olmak, projeye katılmak için gereken koşullardan biri olarak gösteriliyor.)

Facebook’un bünyesinde bulanan Instagram, test çalışması kapsamında doğrulanmış içerikleri Facebook’tan alıyor ve kendi platformunda da bulunan yanlış görsellere ve capslere uyguluyor.

“Yanlış bilgiye karşı yaklaşımımız Facebook’la aynı. Yanlış bilgiyi tespit ettiğimizde o bilgiyi kaldırmak yerine yayılmasını sınırlandırıyoruz,” diyor Instagram sözcüsü Stephanie Otway. “Aynı içeriği Instagram’da bulmak için görsel tanıma teknolojisini kullanabilir ve otomatik olarak harekete geçebiliriz.”

Burada harekete geçmek ifadesiyle ne kastediliyor? Otway, Instagram’ın “Keşfet” sekmesinde ve etiket aramalarına ilişkin sayfalarda çıkan yanlış gönderileri kaldıracağını belirtiyor. Böylece eğer kullanıcılar halihazırda yanlış gönderiler paylaşan bir hesabı takip etmiyorlarsa, sahte görsellerle ve capslerle karşılaşmaları daha zor olacak.

Söz konusu çalışmalar ABD’deki ara seçimlerden bu yana uygulanıyor. Otway, Instagram’ın Facebook’un Haber Akışı Doğruluk Ekibi’yle daha yakından çalışmasının bu uygulamada etkili olduğunu ifade ediyor. Birçok sahte görselin, komplo teorisinin ve kasten üretilen yanlış bilginin bulunduğu bir sosyal medya uygulaması için ölçüm niteliğinde bir değerlendirme yapmanın, Facebook gibi büyük bir uygulamadan daha zor olduğunu söylüyor.

Bununla birlikte Facebook’ta hiç paylaşılmayan çok sayıda yanlış bilgi Instagram’da halen mevcut. Bu nedenle Instagram Facebook’un doğrulama platformlarının, platforma özgü yanlış bilgileri belirlemesi ve çürütmesini kolaylaştırıyor.

Otway’ın ifadesine göre Instagram, Mayıs ayından itibaren şüpheli gönderileri Facebook’un çalıştığı doğrulama platformlarının yanlış bilgiyi filtrelemek için kullandığı panoya göndermeye başladı. Böylelikle doğrulama platformları iş akışlarını değiştirmeden Instagram’a özgü yanlış içerikleri seçme, çürütme ve buna bağlı olarak bu bilgilerin erişimini sınırlama imkânına sahip olacak.

Instagram, doğrulama süreçlerini test etmenin yanı sıra yanlış bilgi eğitimi özelliklerini deniyor ve platforma ilave ediyor. Örneğin kullanıcılar, son birkaç aydır Facebook’ta büyük sorun teşkil eden aşı karşıtı yanlış bilgilerle ilgili arama yaptığında ekranda beliren bir görselle karşılaşıyorlar.

Instagram, yanlış bilgilerin yayılmasını önlemek üzere doğrulama platformlarını devreye sokan üçüncü teknoloji platformu konumunda. Facebook ise bu kategoride ikinci sırada yer alıyor. YouTube Mart ayında, Schema.org’un ClaimReview işaretleme kodunu kullanarak doğrulamaya ilişkin arama sonuçlarını ortaya çıkarmaya başladığını duyurmuştu. Bu arada Twitter yanlış bilgiye karşı tartışmaya açık da olsa küçük bir adım attı.

Yanlış bilginin çürütülmesine Instagram’ın da dahil edilmesi umut verici

Teyitçiler için yanlış bilginin çürütülmesine Instagram’ın da dahil edilmesi umut veren bir hamle.

“Instagram gençler başta olmak üzere birçok kişinin bilgi aldığı bir ortam. Burada yanlış bilginin de var olabileceğinin bilincindeyiz,” diyor PolitiFact’ın (Poynter bünyesinde bir doğrulama platformu) Yönetici Müdürü Aaron Sharockman. “Bu yüzden Facebook’un teyitçilerle yürüttüğü çalışmaları yeni bir sahaya aktarması mantıklı görünüyor. Kesinlikle doğru bir adım.”

Bununla birlikte söz konusu projenin hala bazı eksiklikleri var.

Sharockman, Instagram’ın sahibinin Facebook olmasına rağmen yanlış bilginin her iki platformda oldukça farklı işlediğini ifade ediyor. Yanlış bilginin içeriği ve viralliği iki tarafta aynı değil. Instagram’da köprüler (hyperlink), gönderi yazıları veya yorumlarda çalışmadığı için, burası haber içeriklerine pek uygun bir yer değil. Dolayısıyla PolitiFact, doğrulamanın platform üzerindeki kısa süreli etkisinin belirsiz olduğunu düşünüyor.

Bunların yanı sıra yanlış gönderileri işaretleme konusu ele alınıyor. Otway, Instagram’ın doğru olmadığı teyit edilmiş fotoğrafları işaretlemediğini veya bu gönderileri beğenen veya yorum yapma girişiminde bulunan kullanıcıları uyarmadığını söylüyor.

Brezilya’nın doğrulama platformu olan ve Facebook’la işbirliği yapan Aos Fatos’un direktörü Tai Nalon’a göre Instagram’ın bu tutumu sorun teşkil ediyor ve bu sorun ancak gelecekte irdelenerek çözülebilecek.

Hepimiz, her türlü görselin ve resmin herhangi bir platformda yanlış bilginin çıkış noktası olabileceğini biliyoruz,” diyor Nalon. “Facebook’ta olduğu gibi, yanlış gönderileri paylaşanların uyarılması en ideal çözüm olacak. Buna karşın belki de bu, sadece planladıkları sürecin henüz başlangıcını oluşturuyor.”

“Facebook’a ait birçok platformda yanlış bilgiyle ilgili birçok sorun olduğu halde, yanlış bilgiyle mücadeleyi en çok önemseyenler yine bu platformlar.”

Açıklama: Instagram, yanlış içeriklerinin erişimini azaltmak amacıyla doğrulama platformlarını devreye sokma sürecinin henüz test aşamasında olduğunu bildiriyor.

Kaynak

Poynter, Instagram is reducing the reach of posts debunked by fact-checkers, Daniel Funke Çeviri: Sonay Ün Kapak görseli: MCA

Bir sahte içeriği gerçeğinden ayırt etmenin yollarına, teyitçi gibi düşünebilmeyi sağlayan yöntemlere, doğrulama araçlarına, fact-checking dünyasından haberlere ve güncel gelişmelere yer verdiğimiz #teyitpedia yazısını sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler.

Bu kategorideki yazılarımızı daha hızlı sürede hazırlamamız ve daha fazla kişiye ulaştırabilmemiz için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.

Kaynak

Poynter, Instagram is reducing the reach of posts debunked by fact-checkers, Daniel Funke Çeviri: Sonay Ün Kapak görseli: MCA