Instagram ve Facebook’un Maduro’nun hesaplarındaki ‘mavi tiki’ kaldırdığı iddiası

İDDİA: Instagram ve Facebook Venezuela Devlet Başkanı Maduro’nun hesaplarındaki “mavi tiki” kaldırdı.  

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve TRT HaberSputnik, En son Haber, T24, İnternet Haber gibi internet siteleri tarafından yapılan haberlerde, Instagram ve Facebook’un Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun kişisel hesaplarında bulunan “mavi tiki” kaldırdığı iddia edildi. Haberlerde, hesabın doğrulandığını gösteren “mavi tik”in kaldırılmasının ABD Başkanı Donald Trump’ın, Venezuela Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido’yu ülkenin “geçici devlet başkanı” olarak tanıdığını açıklamasından sonra olduğu da ifade edildi.

Ancak, Instagram ve Facebook’un Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun kişisel hesaplarındaki onay ibaresini kaldırdığı iddiası doğru değil. Maduro’nun kişisel hesaplarında daha önce de “mavi tik” bulunmuyordu.

Maduro’nun hesapları “mavi tik”li değildi

İnternetteki sayfaların geçmişteki görüntülerine ulaşılabileni archive.org isimli internet sitesinden Maduro’nun kişisel hesaplarını incelemek mümkün. Maduro’nun kişisel Instagram hesabının 6 Ekim 2017 tarihli görüntülerine bakıldığında doğrulanmış hesaplara verilen mavi tik sembolünün olmadığı görülebiliyor.

Benzer şekilde Venezuela Devlet Başkanı Maduro’nun kişisel Facebook hesabının da arşiv görüntülerini bulmak mümkün. 22 Ocak 2019 tarihli arşiv görüntüsünde Maduro’nun hesabında “mavi tik” olmadığı fark edilebiliyor.

Maduro’nun sosyal medya hesaplarındaki onay ibaresinin kaldırıldığı iddiasının dünyanın farklı yerlerinde de paylaşıldığını söylemek mümkün. AFP’nin teyit birimi de 25 Ocak 2019’da yayınladığı bir haberde söz konusu iddianın doğru olmadığını belirtiyor. Ayrıca haberde AFP’nin ulaştığı Instagram yetkililerinin iddiaların doğru olmadığına dair açıklamaları da bulunuyor.

23 Ocak 2019’da Venezuela Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido kendisini “geçici devlet başkanı” ilan etmişti. Bu durumun ardından ülkede Maduro’ya karşı eylemler patlak verdi. ABD ve Güney Amerika ülkeleri Guaido’ya destek açıklarken, Türkiye ve Küba Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya desteklerini açıkladı.

 

Kaynaklar

Archive.org, Maduro’nun kişisel Instagram hesabının arşiv görüntüsü, 6 Ekim 2017

Archive.org, Maduro’nun kişisel Facebook hesabının arşiv görüntüsü, 22 Ocak 2019

AFP Fact Check, Maduro’nun hesaplardan “mavi tık”ın kaldırılmadığına dair haber, 25 Ocak

2019

The Guardian, Venezuela’da yaşanan olaylara dair haberler, 24 Ocak 2019

BBC, Venezuela’da yaşanan olaylar, 24 Ocak 2019