İran eski cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın çobanlık yaptığını gösteren fotoğraf

İDDİA / Fotoğraf: İran Eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad köyünde çobanlık yapıyor.

YANLIŞ

Sosyal medya paylaşılan bir fotoğrafla İran Eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın emekli olduktan sonra köyünde çobanlık yaptığı iddia edildi. Atatürk’ün Kızı’yım isimli Facebook sayfasında 4 bine yakın paylaşım, 3 binden fazla beğeni aldı. Tuhaf ama Sahici isimli Twitter hesabında paylaşılan fotoğraf ise 5 binden fazla beğenildi.

Ancak fotoğrafın İran Eski Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın çobanlık yaptığını gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf, Ahmedinejad ile ailesinin 2016 yılında İran’ın kuzeyinde yer alan Mazenderan bölgesine gerçekleştirdiği ziyaret sırasında çekilmiş. Ahmedinejad hala politikayla ilgileniyor ve Tahran’da yaşıyor.

Fotoğraf 2016 yılında gerçekleştirdiği ziyaretten

Fotoğraf, İran Eski Cumhurbaşkanı Ahmedinejad Kasım 2016’da Novşehr, Mazenderan eyaletine yaptığı ziyaret sırasında çekildi.

Ziyaret sırasında eski Cumhurbaşkanı’nın bölge halkını ziyaret ettiği diğer fotoğraflara da rastlamak mümkün.

Ahmedinejad aktif olarak politikanın içerisinde yer alıyor

Ahmedinejad, İran dini liderine ülkenin genel siyaseti hakkındaki konularda danışmanlık etmek için kurulmuş Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi’nin bir üyesi.

Siyasi hayatına hala devam eden Ahmedinejad tarafından Twitter’daki paylaşımlarından köyünde çobanlık yapmadığını görebilmek mümkün. Twitter hesabında belirttiği lokasyonu da Tahran.

Mahmud Ahmedinejad’ın resmi Twitter hesabında 28 Ağustos 2018 tarihinde yaptığı paylaşıma bakıldığında, ofiste çalıştığı görülüyor.

Yoğun bir gündü. Ama her zaman Twitter için zaman ayırırım.

Ahmedinejad yakın zamanda attığı başka tweetlerinde de ABD’nin izlediği politikalar hakkında yorumda bulunuyor.

Ayrıca Ahmedinejad’ın Tahran, Mahmoudieh’te 2 Kasım 2017’de öğrencilerle bir araya gelerek konuştuğu bir etkinliğe de Ahmedinejad’ın resmi internet sitesinde rastlamak mümkün.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Naftsara.ir, Ahmedinaj'ın gerçekleştirdiği ziyaret haberi, 7 Kasım 2016

Maslahat.ir, Düzen Maslahatını Teşhis Konseyi web sitesi

Mahmud Ahmedinejad'ın Twitter hesabı

Ahmedinejad.ir, Ahmedinejad'ın Tahran'da katıldığı etkinlik, 2 Kasım 2017