İran’dan toplu infaz görüntüsü değil, İzlanda’daki dans gösterisi

İDDİA / Fotoğraf: İran’da PKK’nın İran kolunun toplu infazı.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve yaklaşık 60 insanın birbirine bağlanarak bir vinç ile kaldırıldığının görüldüğü fotoğrafın İran’da bir toplu infaza ait olduğu iddia edildi.

iran-toplu-infaz-yanlis-fotograf-tweet

Ancak fotoğraf, iddia edildiği gibi ne İran’dan ne de başka bir İslam ülkesinden. Ayrıca fotoğrafta gözüken insanların da infaz edildiği, öldürüldüğü ya da idam edildiği iddiaları da gerçeği yansıtmıyor.

Fotoğraf dans gösterisinden

Fotoğraf, her gösterisinde farklı koreografi ve elementler kullanan Katalan gösteri sanatları topluluğu La Fura dels Baus’un “İnsan Kulesi” ismini verdiği bir dans gösterisine ait.

sigurtor-holm-reykjavik-2011

© Sigurtor Holm – İzlanda’daki gösteriden

Daha önce de İstanbul’da gösteri yapan La Fura dels Baus, 2011 yılında İzlanda’nın başkenti Reykjavík’in sanat festivalinde yer almış ve İnsan Kulesi gösterisini sergilemişti.

Sanat festivali sırasında gösteri yapan grubun internette pek çok fotoğrafı olsa da, İran’daki toplu idamlar iddiasıyla paylaşılan fotoğraf, fotoğraf sanatçısı Daniel Grendon tarafından Reykjavík’teki gösterinin provaları sırasında çekilmiş, 2011’de Flickr’dan yayınlanmıştı.

reykjavik-orijinal-fotograf

© Daniel Grendon – İzlanda’daki gösterinin provalarından

Gösteri sırasında beyaz üniforma giyen topluluk, provalar sırasında günlük kıyafet kullanıyor. İstanbul’da İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) 40. yıl özel gösterisi öncesi yapılan provalarda da aynı yöntem izlenmişti.

istanbul-fura

İstanbul’daki gösterinin provalarından

fura-estambul-art

İstanbul’daki gösterinin provalarından

 

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.