Irma Kasırgası’ndan olduğu iddia edilen videolar

İDDİA / Video:  ABD’yi etkisi altına alan Irma Kasırgası.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir videonun Amerika Birleşik Devletleri’ni (ABD) etkisi altına alan Irma Kasırgası’ndan olduğu iddia edildi.


Ancak fırtınaların arabaları kaldırıp şehirleri yıktığı ve havalimanında bekleyen uçakları yerinden kaldırdığı görüntülerin yer aldığı videonun Irma Kasırgası’ndan olduğu iddiası doğru değil. Videodaki görüntüler incelendiğinde görüntülerin 2014 yılında vizyona giren “Fırtınanın İçinde” filminden alındığı görülebiliyor. Filmin fragmanında da bazı görüntülerin kullanıldığı fark edilebiliyor.

Florida olduğu iddiasıyla paylaşılan video Çin’deki Hato Kasırgası’ndan

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan tarafından Irma Kasırgası’ndan olduğu iddiasıyla bir video paylaşıldı.

Ancak, videonun Irma Kasırgası’ndan olduğu iddiası doğru değil. Görüntüler 2017 Ağustos ayında Çin’de meydana gelen Hato Kasırgası’na ait. Ayrıca söz konusu videoda yer alan yazılar ve insanlar incelendiğinde görüntülerin Amerika’dan olmadığı anlaşılabiliyor. Çin’i etkisine alan Hato Kasırgası 12 kişinin ölümüne neden olmuştu.

Atlas Okyanusu’ndaki fırtına: Irma Kasırgası

Karayipler üzerindeki hızı yaklaşık 300 kilometreye ulaşan fırtına, ABD’nin Florida eyaletini etkisi altına aldı. Kasırganın hızı azalsa da halen tehlike geçmiş değil. Amerika Birleşik Devletleri dahil olmak üzere birçok bölgeyi etkileyen Irma Kasırgası, Atlas Okyanusu tarihinde meydana gelmiş büyük fırtınalar arasında gösteriliyor. Kasırganın etkisini ve yaşanan yıkım hakkındaki gerçek fotolara ise ulaşmak mümkün.

Irma Kasırgası’nın NASA tarafından 8 Eylül’de uzaydan çekilmiş görüntüsü.

 

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

IMDB, Fırtınanın İçinde (2014)

IMDB, Filmin fragmanı

YouTube, Hato kasırgasına ait görüntüler, 23 Ağustos 2017

The Guardian, Hato kasırgası güney Çin ve Macau’da 12 kişiyi öldürdü, 24 Ağustos 2017

The Guardian, Karayipler kaosta, Irma Florida Keys’e sel getiriyor, 12 Eylül 2017

BBC, Irma kasırgası sonrasında çekilen fotoğraflar, 11 Eylül 2017

NASA, Irma kasırgasının uydu görüntüleri, 8 Eylül 2017