Irma Kasırgası sırasında insan yüzü şeklinde bulutlar oluştuğu iddiası

İDDİA: Irma Kasırgası gökyüzünde “insan yüzü şeklinde” bulutlar oluşturdu.

YANLIŞ

Sosyal medyada Amerika Birleşik Devletleri’ni vuran Irma Kasırgası’nın gökyüzünde insan yüzü şeklinde bulutlar oluşturduğu iddia edildi. Bazı sosyal medya paylaşımlarında “Irma’nın yüzü” olarak nitelendirilen görsel kısa sürede viral hale geldi.

Ancak, gökyüzünde insan yüzü şeklinde oluşan bulutlar Irma Kasırgası’ndan değil. Görüntüler Denis Laforge isimli kullanıcı tarafından 2011 yılında Kanada’da çekilmiş ve YouTube’a yüklenmişti.

Video 2011’den

Videonun yayılmasından sonra Laforge’nin görüntüler hakkında yaptığı bir açıklamaya da ulaşılabiliyor. Açıklamada Laforge; videoyu tamamen tarafsız olarak YouTube’a yüklediğini ve söz konusu yüzün tanrı, şeytan ya da herhangi başka bir şeye ait olup olmadığını bilmediğini, bazı insanlarınsa bulutları Harry Potter’a benzettiklerini belirtiyor.

İlginizi Çekebilir:  Irma Kasırgası'ndan olduğu iddia edilen videolar

Ayrıca, doğrulama sitesi Snopes’un konuyla ilgili yazısında söz konusu görüntülerin Denis Laforge tarafından 2011 yılında kaydedildiğini ifade ettiğini görmek de mümkün.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

YouTube, Denis Laforge’e ait video, 1 Ağustos 2011

The Star, Denis Laforge’nin görüntüler ile ilgili yaptığı açıklama, 11 Ağustos 2011

Snopes, Irma kasırgası buluttan suratlar yarattı mı?, 11 Eylül 2017