İş adamı, mirasını doğduğu köyün sakinlerine bıraktı mı?

İDDİA: Corona biralarının sahibi Antonino Fernandez servetini büyüdüğü köyün sakinlerine bıraktı.

YANLIŞ

Ağustos ayında hayatını kaybeden Corona biralarının sahibi Antonino Fernandez’in 210 milyon dolarlık servetini İspanya’da büyüdüğü ve 80 kişinin yaşadığı Cerezales del Condado köyünün sakinlerine bıraktığı yönünde iddialar ortaya atıldı.

NTV, Milliyet, El Cezire, Sabah, Takvim, Onedio, Milli Gazete gibi pek çok haber sitesinde yer alan haberin kaynağı ise Diario de León isimli bir yerel gazete. Fernandez’in ölümünün ardından gazetede yazılan makalede mirasın akrabalarına bırakıldığı belirtilse de haber yanlış bir biçimde yayıldı.

İddiada, Antonino Fernandez’in Meksika’ya göç etmesine rağmen doğduğu ve büyüdüğü İspanyol köyünü unutmadığı, bu yüzden mirasını köylülere bıraktığı belirtilirken, köyün her bir sakinine 8.5 milyon dolar pay düştüğü belirtildi.

Fernandez’in kurduğu Fundación Cerezales Antonino y Cinia Kültür ve Sanat Merkezi’nin sözcüsü Lucia Alajos ise Fernandez’in mirasını doğduğu köyün sakinlerine bıraktığı haberlerinin kesinlikle yanlış olduğunu ifade etti.

Lucia Alajos, Mashable’a yaptığı açıklamada Fernandez ailesinin vasiyeti yeni açtığını ve mirası kimin aldığını şu an bilemediklerini belirtirken “Kesinlikle köyde yaşayanların olmadığını söyleyebilirim” dedi. Alajos, bazı aile üyelerinin bahsi geçen köyde evleri olsa da orada yaşamadıklarını sadece tatillerde gittiklerini ifade etti.

Bütün köylüler bir gecede zengin mi oldu?

BBC’nin yaptığı haberde ise mirasına ilişkin detayların bilinmediğini açıklayan Diario de León gazetesinin editörü Pilar Infiesta, mirasın açıklanma sürecinin altı, yedi ayı bulacağını belirterek “Antonino’nun 13 kardeşi var ve kan bağı olan bütün yeğenlerini bir hayal edin” dedi.

Fernandez’in köyündekilerle görüşen Guardian’da yer alan haberde köyün tek barının sahibi Maximino Sánchez’in “Bütün köylüler bir gecede zengin mi oldu? Hayır. Ama hepimiz köyün yararına yaptığı işlerden gurur duyuyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Kış boyunca köyde sadece 30 kişinin kaldığını ve köyde yapılacak hiçbir şey olmadığını, sanayi olmadığını, yaşamanın çok zor olduğunu belirten Sanchez, “Antonino’nun karşılıksız yardımı sayesinde şu an hepimizin evine temiz su geliyor. Köyün bütün yolları yeniden yapıldı. Kilisenin içi ve dışı restore edildi.” dedi.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.