İsmailağa Cemaati şeyhinin sünnet derisinin öptürüldüğü iddiası

İDDİA / Fotoğraf: Yozgat’ta İsmailağa Cemaati şeyhinin sünnet derisini öptürdüler.  

YANLIŞ

Sosyal medyada yer alan paylaşımlarda Yozgat’ta İsmailağa Cemaati şeyhinin sünnet derisinin insanlara öptürüldüğü iddia edildi.


Ancak iddia doğru değil. Fotoğraf, 2011 yılında Konya’nın Beyşehir ilçesinde Hz. Muhammed’in cam içinde korunan ve sakal-ı şerif olarak adlandırılan sakalına yapılan ziyaretler sırasında çekilmiş.

Fotoğraf 2011’den, sakal-ı şerif ziyaretinden

Fotoğraf 2012 yılında yayınlanan haberlerde kullanılsa da 2011’de çekilen diğer fotoğraflarla karşılaştırıldığında 2011’den olduğunu söylemek mümkün.

2011 yılında, Beyşehir Cuma Camisi’nde sakal-ı şerif ziyaretleri sırasında çekilen başka bir fotoğraf. Fotoğrafın 29 Ağustos 2011’de çekildiği buradan kontrol edebilir. 2011 yılında Ramazan Bayramı’nın aynı tarihlerde olduğu da görülebiliyor.

Beyşehir İlçe Müftülüğü’nün ziyarete açtığı Hz. Muhammed’in kutsal emanetleri arasında kabul edilen sakal-ı şerifi Beyşehir Merkez Cuma Camisi’nde görmeye gelenlerin fotoğraflarından. Her sene Ramazan Bayramı öncesinde Beyşehir İlçe Müftülüğü tarafından düzenlenen sakal-ı şerif ziyaretleriyle ilgili İHA’nın 18 Ağustos 2012 tarihli haberine de ulaşmak mümkün.

İddiada yer alan fotoğraf ve 2011 yılında çekilen fotoğrafta caminin döşemelerinin ve yerdeki halının aynı olduğu görülebiliyor.

Yine farklı tarihlerde Beyşehir Cuma Camisi’nde sakal-ı şerif ziyaretlerinin başladığını gösteren haberlere ulaşılabiliyor.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.