İspanya’da koronavirüs taşıyan 92 bin vizonun itlaf edileceği iddiası

İDDİA: İspanya’da koronavirüs taşıdığı tespit edilen 92 binden fazla vizon itlaf edilecek.

DOĞRU

Pek çok haber sitesinde yer alan ve sosyal medyada da yayılan paylaşımlarda İspanya’da bir çiftlikte koronavirüs testi pozitif çıkan 92 binden fazla vizonun itlaf edileceği iddia edildi.

İddia doğru. İspanya’nın Aragon bölgesindeki bir çiftlikte 92 bin 700 vizonda SARS-CoV-2 tespit edildi. Vizonlar hayvanlardan insanlara bulaşma riskine karşı itlaf edilecek.

Vizonlar bulaş riski nedeniyle itlaf edilecek

İspanya’nın Aragon bölgesindeki La Puebla de Valverde kentindeki bir vizon çiftliğinde Mayıs ayında yedi çiftlik çalışanının Covid-19 testi pozitif çıkmış, hastalığın hayvanlardan insanlara geçmiş olma riskine karşı çiftlik gözlem altına alınmıştı. 13 Temmuz’da sonuçlanan testlerde çiftlikteki hayvanların yüzde 87’sinde insanlarda Covid-19 hastalığına neden olan SARS-CoV-2 tespit edildi. Aragon Tarım Bakanı Joaquin Olona, yaptığı basın açıklamasında 92 bin 700 vizonun itlaf edileceğini duyurdu. 

Bakan Olona, yaptığı açıklamada hastalığın hayvanlardan mı insanlara yoksa insanlardan mı hayvanlara geçtiğinin henüz bilinmediğini, itlaf kararının da hastalığın vizonlardan insanlara bulaşma riskini önlemek için alındığını söyledi. Olona ayrıca Mayıs ayından beri izole halde olan çiftliğin dış dünyayla temasının olmadığını ve çiftlikte üretim yapılmadığını belirtti.

Öte yandan koronavirüs tespit edildiği için vizonların itlaf edildiği ilk çiftlik İspanya’da değil. Geçtiğimiz aylarda Hollanda’daki vizon çiftliklerinde de virüsü taşıyan vizonlar görülmüş, virüs için uzun vadede rezerv görevi görme ihtimaline karşın 10 bin vizon itlaf edilmişti. Hollanda hükümeti iki çiftlik çalışanında Covid-19 tespit edildiğini ve bu vakaların salgının başlamasından bu yana görülen ilk hayvandan insana bulaş örneği olabileceğini söyledi. Dünya Sağlık Örgütü de yaptığı açıklamalarda bunun hayvandan insana bulaş görülen ilk vaka olabileceğini belirtti. DSÖ’nün incelemeleri sürüyor. An itibariyle virüsün hayvanlardan insanlara geçebileceği yüzde 100 ispatlanmış değil. 

Vizonlar değerli kürkleri için yetiştiriliyor. Hollanda ise Çin, Danimarka ve Polonya’dan sonra dünyanın en büyük dördüncü vizon yetiştiricisi konumunda. Belçika merkezli bir kürk şirketinin yaptığı açıklamaya göre, Hollanda’da 5 Haziran’dan bu yana 600-800 bin vizon koronavirüs riski taşıdığı gerekçesiyle itlaf edildi.

Sonuç olarak iddia doğru. Daha önce başka ülkelerdeki vizon çiftliklerinde de Covid-19 enfeksiyonu görülmüş ve buralarda da vizonlar itlaf edilmişti. İspanya’da da Covid-19 tespit edilen 92 bin 700 vizon, hayvandan insana bulaş riski sebebiyle itlaf edilecek.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Heraldo, Siete de 14 empleados de una granja de visones en La Puebla de Valverde dan positivo, 22 Mayıs 2020

El Pais YouTube kanalı, Aragon sacrifica 92.700 visones de una granja con positivos de Covid-19, 16 Temmuz 2020

El Pais, Aragón sacrificará los 92.700 visones de una granja por estar infectados de Covid-19, 16 Temmuz 2020

BBC Türkçe, Koronavirüs: İspanya'da 100 bine yakın vizon itlaf edilecek, 17 Temmuz 2020

The Guardian, Dutch farms ordered to cull 10,000 mink over coronavirus risk, 6 Haziran 2020

DSÖ, Covid-19 Virtual Press conference, 22 Haziran 2020

Straits Times, Dutch workers contract Covid-19 from minks, first animal-to-human transmission, 27 Mayıs 2020

National Geographic, Coronavirus is killing the Dutch mink industry, 24 Haziran 2020