İspanya’daki “Kim Milyoner Olmak İster?” programında sorulan soru iddiası

İDDİA / Fotoğraf: İspanya’daki “Kim Milyoner Olmak İster?” yarışmasında Türkiye’ye ilişkin diktatörlük sorusu.

YANLIŞ

Sosyal medyada uzun süredir dolaşımda olan fotoğrafla, İspanya’da yayınlanan “Kim Milyoner Olmak İster?” yarışmasında “Hangi diktatörlük Twitter’da insanların yorum yapmasını engelliyor? ” sorusunda Türkiye’nin şıklarda yer aldığı iddia edildi. Bu iddia 2014 yılında da sosyal medyada yayılmıştı.

Ancak iddia doğru değil. Ekran görüntüsü montaj. İspanya’da yayınlanan programdan paylaşılan ekran görüntüsünün orijinalinde yarışmacıya Twitter ve diktatörler hakkında bir soru sorulmuyor. Ayrıca, ekran görüntüsünde yer alan Carlos Sobera, Antena 3 kanalında yayınlanan programın sunuculuğunu 2008 yılına kadar yürüttü.

Görselin orijinalinde yer alan programda, hangi Hollywood yıldızının İkinci Dünya Savaşı sırasında uzaktan kontrollü torpidoların patentini aldığı soruluyor.

Yarışma programında yer alan bu sorunun ardından 21 Şubat 2007 tarihinde bir blog yazısında “Bu öğlen izlediğim program sayesinde televizyondan bir şey öğrenmenin mümkün olduğunu gördüm” denildiği ve yukarıdaki ekran görüntüsünün paylaşıldığını görmek mümkün.

İnternette aynı görselin montajlanmış farklı versiyonlarına da rastlamak mümkün.

Kaynaklar:

Wikia, İspanya’daki “Kim Milyoner Olmak İster?” yarışması hakkında bilgi

Blogspot, “Kim Milyoner Olmak İster?” yarışmasının ekran görüntüsünün paylaşıldığı blog yazısı, 21 Şubat 2007

Twitter, Görselin montajlanarak paylaşıldığı tweet, 15 Eylül 2017