İspanyol karikatüristin Türkiye’nin yeni koronavirüsle mücadelesini resmettiği iddiası

İDDİA: İspanyol karikatürist Türkiye'nin yeni koronavirüs (Covid-19) mücadelesini resmetti.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit’e ihbar olarak gelen bir gönderide İspanyol bir karikatüristin Türkiye’nin yeni koronavirüsle (Covid-19) mücadelesini resmettiği iddia edildi. Savaşta insanları koruyan bir asker ve yeni koronavirüsle mücadele eden doktorun yan yana temsil edildiği illüstrasyonda, Türk bayrağı detayı da bulunuyor. Twitter’da paylaşılan iddia 400’ün üzerinde retweet, 2 binin üzerinde de beğeni aldı.

Ancak illüstrasyon İspanyol bir karikatüriste değil, İranlı sanatçı Alireza Pakdel’e ait. Sağlık çalışanlarının Covid-19 ile mücadelesini gösteren illüstrasyonun orijinalinde Türk bayrağı da yer almıyor.

İllüstrasyon İranlı sanatçıya ait

İranlı sanatçı Alireza Pakdel, yeni koronavirüs (Covid-19) pandemisiyle mücadele eden sağlık profesyonellerini temsil eden birçok illüstrasyon resmetti. İddiada yer alan çalışma da bunlardan biri. İranlı sanatçı, virüse karşı mücadeleyi anlatan çizimlerini Mart ayının başından bu yana Instagram hesabından (@alirezapakdel_artist) paylaşıyor. Pakdel’in çizimleri arasında yer alan, Türkiye’nin temsil edildiği iddia edilen çizim, 31 Mart’ta ‘vatan muhafızları’ notuyla Instagram hesabından paylaşılmış. Çizimin orijinalinde herhangi bir ülke bayrağı yer almıyor. 

Şimdiye kadar 40’tan fazla çizim paylaşan Pakdel, illüstrasyonlarda sağlık çalışanlarının hastalıkla mücadelesini gerçeküstü bir dille anlatmaya çalışmış; insanları virüsten kurtaran kahramanlar olarak temsil etmiş.

Örneğin Pakdel, bir çiziminde sağlık profesyonellerini virüs formunda kelepçeleri parçalarken, başka bir çizimde de geçmeleri gereken zorlu labirentlerde resmetmiş. Doktorların virüse karşı verdiği mücadelenin çetinliğini vurgulayan sanatçı, dayanışmasının önemini de vurguluyor. 

Çizimlerde yalnız sağlık profesyonelleri değil, polisler ve itfaiyeciler de yer alıyor.

İranlı sanatçının virüsle mücadeleyi ortaya koyan çizimleri, hem Türkiye’de hem de birçok yabancı internet sitelesinde de haberleştirildi.

Uluslararası alanda birçok ödül kazanan Alireza Pakdel, 2017 yılında “Göçmenler” adlı çizimiyle, Dünya Basın Karikatürü Büyük Ödülü’nü kazanmıştı

Sonuç olarak iddiada yer alan illüstrasyon İranlı sanatçı Alireza Pakdel tarafından yeni koronavirüsle yapılan mücadeleyi vurgulamak için yapılmış. Çizimin orijinalinde Türk bayrağı yer almıyor. İddia yanlış bilginin en yaygın yedi türünden çarpıtma ve manipülasyona örnek.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

İranlı sanatçının Instagram hesabı

Iran Cartoon, Alireza Pakdel

My Modern Met, Illustrations Highlight Bravery of Healthcare Professionals During Coronavirus Pandemic, 7 Nisan 2020

WebTekno, Doktorların Koronavirüsle Mücadelesini Yansıtan Birbirinden Etkileyici 15 İllüstrasyon

dvnek.hr, İranlı Sanatçı ile ilgili haber

Vinh Long, İranlı sanatçının illüstrasyonunun haberi, 10 Nisan 2020

Ze.tt, İranlı sanatçının yer aldığı haber, 8 Nisan 2020

VTC News, İllüstrasyonlarla ilgili haber, 5 Nisan 2020

T24, İranlı sanatçının gözünden Koronavirüs ile savaşan doktorlar, 10 Nisan 2020

Sky TG24, Sanatçının illüstrasyonlarının haberi

Euronews, İranlı çizer "Göçmenler" karikatürüyle Dünya Basın Karikatürü Yarışması'nın galibi oldu, 14 Haziran 2016

Onedio, İranlı Sanatçı Alireza Pakdel'in Koronavirüs Salgınının Acı Yüzünü Gösteren 29 Etkileyici İllüstrasyonu, 6 Nisan 2020