İstanbul Çapa Tıp Fakültesi’nde bir kişinin koronavirüs tanısıyla karantinaya alındığı iddiası

İDDİA: İstanbul Çapa Tıp Fakültesi’nde bir kişi koronavirüs teşhisiyle karantina altına alındı. 

YANLIŞ

31 Ocak 2020’de Barış Yarkadaş Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşımda İstanbul Çapa Tıp Fakültesi’nde bir kişinin koronavirüs tanısıyla karantinaya alındığını iddia etti. Yarkadaş iddiasını hastanenin acil servisinden olduğunu belirten bir ekran görüntüsü ile destekledi. Ekran görüntüsünde bir hastaya koronavirüs “kesin tanısı” konduğu görülebiliyor. Barış Yarkadaş’ın tweetinden sonra birçok sosyal medya kullanıcısı da Türkiye’de ilk kez koronavirüs görüldüğü bilgisini paylaştı.

İddia yanlış. Hastanede bir çocuğun koronavirüs şüphesiyle karantinaya alındığı doğru, ancak yapılan testler sonrası çocuğa influenza B (mevsimsel grip) teşhisi kondu.

Bakan Koca açıklama yaptı

Yarkadaş’ın açıklaması hızla yayılınca, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bir açıklamada yaptı. Hastanede bir çocuğun koronavirüs şüphesiyle karantinaya alındığı bilgisini doğrulayan Koca, yapılan testler sonrası çocuğa influenza B (mevsimsel grip) teşhisi konulduğunu söyledi. Koca’nın açıklamasında, Yarkadaş’ın paylaştığı ekran görüntüsünün kesin teşhisi yansıtmadığının altı çizildi. 

Yarkadaş da paylaşımın altına eklediği tweetlerin birinde, Bakan Koca’nın kendisini aradığını ve kişide koronavirüs çıkmadığını belirttiğini söyledi

Yarkadaş’ın paylaşımında bulunan ekran görüntüsünde koronavirüs tanısının yanında sol alt köşede tanı kodu olarak U07 ibaresinin yer aldığı görülebiliyor. 

T.C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün 30 Ocak 2020’de paylaştığı 019-nCoV Hastalığı Rehberi’ndeki vaka takip algoritmasından koronavirüsün tanısının U07 olduğu anlaşılıyor. ICD 10 ise gerekli korunma önlemlerinin alınması için gerekli kod. 

Virüsün tespiti için kesin bir süre yok

Teyit, ayrıntılı bilgi almak için Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Ankara ofisine ulaştı. Görüştüğümüz yetkili, şüpheli vakalar tespit edildiğinde de karantina işleminin uygulanabileceğini söyledi. Verilen bilgiye göre, bunun sebebi virüsün kuluçka süresinin 14 gün olması ve buna karşın hastalığın tespiti için kesin bir süre olmaması. Tanının hemen konulamaması tedbir alınmasını mecburi kılıyor. Ofis bir örnek de verdi: “Küçük çocuklarda bazen beta testi yapılır, ancak sonuç temiz de çıksa kuluçka süresi gözetilir. Çünkü hastalık testlerde daha sonraki süreçte görülebilir.”  

Gazi Üniversitesi’nden Esin Davutoğlu Şenol da vaka doğrulanmasa da, hasta giriş sistemine bu şekilde kaydedilmesinin gerekli olduğunu belirtti. Şenol’un daha sonra yaptığı paylaşımlardan birinde bu kod girilmezse tanısal işlemin (test) ve koruyucu önlemin olmayacağı bilgisi yer alıyor.

Türkiye’de 31 Ocak 2020 itibariyle koronavirüs tespit edilmedi

Centers for Disease Control and Prevention’dan (CDC) erişilebilen bir haritada 30 Ocak 2020 itibariyle koronavirüs vakalarının tespit edildiği ülkeler görülebiliyor. Bu haritada Türkiye’yi şimdilik göremiyoruz. John Hopkins CSSE üzerinden canlı takip edilebilen koronavirüs haritasında da Türkiye’de tespit edilmiş bir vaka 1 Şubat 2020 18.00 itibariyle görülemiyor.  Sağlık Bakanlığı da 31 Ocak 2020’de yaptığı açıklamayla Türkiye’de şu ana kadar tespit edilmiş bir vaka olmadığını belirtti.

Sonuç olarak Çapa Tıp Fakültesi’nde bir kişide koronavirüs tespit edildiği iddiası yanlış. Bir kişi virüs şüphesiyle izole edildi ama hastada virüs tespit edilmedi. 

Kaynaklar

Twitter, Bakan Koca’nın açıklaması, 31 Ocak 2020

Twitter, Esin Davutoğlu Şenol’un açıklaması, 31 Ocak 2020

Sağlık Bakanlığı, 019-nCoV Hastalığı Rehberi, 30 Ocak 2020

Gisanddata, Canlı harita

CDC, Confirmed 2019-nCoV Cases Globally

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası ile yapılan telefon görüşmesi, 31 Ocak 2020 / 14.00

WHO Ankara Ofisi ile yapılan telefon görüşmesi, 31 Ocak 2020 / 15.30 

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Twitter, Bakan Koca’nın açıklaması, 31 Ocak 2020

Twitter, Esin Davutoğlu Şenol’un açıklaması, 31 Ocak 2020

Sağlık Bakanlığı, 019-nCoV Hastalığı Rehberi, 30 Ocak 2020

Gisanddata, Canlı harita

CDC, Confirmed 2019-nCoV Cases Globally

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası ile yapılan telefon görüşmesi, 31 Ocak 2020 / 14.00

WHO Ankara Ofisi ile yapılan telefon görüşmesi, 31 Ocak 2020 / 15.30